رشت-ایرنا-همزمان با فرارسیدن آخرین روز ماه صفر و در سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) ، آیین سنتی و مذهبی علم واچینی با رعایت پروتکل های بهداشتی در روستای ماشک تهرانچی آستانه اشرفیه برگزار شد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا آیین علم واچینی بیش از ۲۰۰ سال در روستای ماشک  آستانه اشرفیه قدمت دارد و مردم این روستا همه ساله در چنین روزی میزبان خیل کثیری از مشتاقان و عزاداران از سراسر استان گیلان و شهرستان بودند.

در این روز ۷۲ تکه پارچه به رنگ‌های سبز، مشکی و قرمز به معنای شهادت، عزا و خون بر روی علم نصب و به عنوان تبرک بین زوار پخش می‌شود و عَلم بعد از سه بار گردش بر دور حرم شریف، بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در مراسمی بی نظیر و باشکوه در میان دستان هزاران عاشق اهل بیت(ع) به حرکت در می‌آید و در بعد از ظهر آن روز پس از عزاداری و سینه‌زنی علم باز می‌شود و با باز کردن علم مراسم به پایان می‌رسد.

آیین علم واچینی در واقع معادل عاشورای محرم است که پس از ۱۰ روز بستن علم در روز دهم، این علم را با برگزاری مراسم باشکوهی و به شکل مذهبی که رنگ و بوی شیعی دارد؛ اجرا می کنند.

همچنین  کرنا نوازی روز شنبه  با حضور جمعی از سوگواران  با رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد مقابله با ویروس کرونا در بقعه آقا سید احمد یمنی این روستا برگزار شد.

در ادامه این آیین سنتی ، علمی که به نشانه آغاز مراسم سوگواری ماه محرم در مکانی از بقعه متبرکه اقا سید احمد یمنی این روستا بسته شده بود، باز شد.

امسال به جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ، برگزاری آیین علم واچینی در روستای ماشک تهرانچی با محدودیت هایی روبرو شد.

 آقا سید احمد یمنی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است و بقعه متبرکه این امامزاده همه ساله پذیرای زائران از نقاط مختلف استان و کشور است.

روستای ماشک تهرانچی در حدود هفت کیلومتری آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان قرار دارد.