آستارا – آئین سوگواری سالروز شهادت امام رضا (ع) با حضور عاشقان خاندان اهل بیت (ع) در آستارا برگزار و گواهینامه علوم قرآنی به ۳۰ قرآن‌آموز دوره دیده در این شهرستان اعطا شد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا شامگاه جمعه در مسجد امام رضا (ع) این شهرستان گفت: بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) فرصتی الهی برای ایرانیان در رسیدن به سعادت و کمال است و زیارت امام رضا (ع) مایه خیر و برکت و غفران و رحمت است.

حجت الاسلام محمد مهدی حبیبی افزود: قرآن در سیره امام رضا (ع) جایگاه ویژه داشت و آن حضرت از خرد خود بیشترین بهره را برد و با تشکیل جلسات مناظره، خردورزان را به راه راست هدایت کرد.

وی بیان کرد: رضا (ع) با وجود مشکلات جامعه، جهت باروری فرهنگ غنی اسلام قدم های ارزشمندی برداشت و مسلمانان را از دریای اندیشه خود بهره مند ساخت و زندگانی ایشان در ۲۰ سال امامت، دارای فراز و نشیب فراوان بود.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی آستارا ادامه داد: شخصیت آسمانی امام رضا (ع) از نظر اخلاقی و معرفتی ممتاز بود و پیروی از امامت و ولایت از توصیه های آن حضرت است.

مداحی و سینه زنی با رعایت پروتکل های بهداشتی از بخش های دیگر این آئین بود.

امام رضا (ع) در یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ هجری در مدینه منوره متولد و در سحرگاه روز ۲۹ صفر سال ۲۰۳ هجری قمری شهید شد و مزار شریفش در مشهد مقدس است.

اصغر حسینی مسئول دارالقرآن المهدی (ع) آستارا عصر جمعه در آئین اعطای گواهینامه علوم قرآنی در موسسه مذکور گفت: این قرآن آموزان زیر نظر پنج مربی در دوره های روخوانی و روانخوانی، تجوید و صوت و لحن شرکت کرده بودند.

وی ادامه داد: ۴۰ قرآن آموز خردسال، نوجوان، جوان و بزرگسال در موسسه دارالقرآن المهدی(عج) آموزش می بینند و این موسسه به منظور تشویق مردم به ویژه نوجوانان و جوانان به آموزش قرآن، برنامه ها و مسابقات علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی برگزار می کند.

اجرای تواشیح در وصف پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) و تجلیل از برگزیدگان مسابقه فوتبال دستی از دیگر بخش های این آئین بود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و سه موسسه قرآنی در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و حدود ۱۷ درصد جمعیت آن را اهل سنت تشکیل داده است.