رشت- استاندار گیلان با اشاره به بی سابقه بودن میزان بارندگی ها در تالش در درازمدت، برآورد اولیه خسارت های ناشی از سیل را در این شهرستان بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان دانست و گفت: بخش اعظمی از مشکل قطعی آب، برق و گاز تا امشب رفع می‌شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع عصر دوشنبه در حاشیه بازدید میدانی از مناطق سیل زده شهرستان تالش  اظهار داشت:  نیروهای امدادی از ابتدای وقوع حادثه، در منطقه حضور داشته اند و این اطمینان به مردم داده می شود که دولت، اقدامات حمایتی لازم از آسیب دیدگان را انجام می دهد.

وی تصریح کرد: به دنبال اعلام هواشناسی مبنی بر پیش بینی وقوع بارندگی در غرب گیلان؛ اطلاع رسانی گسترده‌ای به مردم و کشاورزان صورت گرفت که میزان خسارت‌ها با وجود حجم زیاد بارندگی، با همکاری های مناسب صورت گرفته، کمتر است. 

 وی با بیان اینکه این میزان بارندگی در بلندمدت بی سابقه بوده ، گفت: طی مدت چهار ساعت بالغ بر ۲۴۰ میلی متر باران بارید و حجم بارش ها در طول شبانه‌روز گذشته از ۳۰۰ میلی متر تجاوز کرد.

 نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: نیروهای امدادی به محض وقوع سیل در منطقه حضور داشتند و از صبح روز گذشته نیز مدیران مرتبط استانی به صورت میدانی پای کار بوده و بر روند خدمات رسانی ها نظارت می کنند.

  زارع به تاکید صورت گرفته مبنی بر پیشگیری از افزایش میزان خسارت های وارده به مردم، اراضی کشاورزی و تاسیسات زیربنایی اشاره و اظهار کرد: به سبب حجم بالای آب، بخشی از تاسیسات زیربنایی و اراضی کشاورزی، جاده های روستایی و منازل مسکونی آسیب دیدند.

 استاندار گیلان برآورد اولیه میزان خسارت های وارده این سیل را بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: بر اساس گزارش واصله تا زمان حاضر، ۱۰ واحد مسکونی روستایی به صورت ۱۰۰ درصد تخریب و به تعدادی از واحدها نیز بین ۱۰ تا ۹۰ درصد آسیب وارد شده است.

 وی به حضور کارشناسان بنیاد مسکن در منطقه و انجام برآورد میزان خسارت های وارده به منازل مسکونی اشاره و خاطرنشان کرد: از تعداد شش جاده ارتباطی مسدود شده روستایی ناشی از سیل، راه سه روستا بازگشایی شده و بقیه نیز به سبب حجم بالای گل و لای تا فردا بازگشایی می‌شوند.

 زارع با بیان اینکه بخش اعظمی از قطعی آب، برق و گاز تا امشب رفع خواهد شد، گفت: بخش باقیمانده نیز تا فردا وصل می شود.

 نماینده عالی دولت در گیلان افزود: درخصوص آن دسته از ساکنان این منطقه که منازلشان به صورت گسترده آسیب دیده، هلال احمر و دیگر دستگاه ها مشغول امدادرسانی هستند.

 وی همراهی و صبوری کنونی موجود میان مردم را در مدیریت شرایط کمک کننده دانست و اظهار کرد: به سبب اهتمام رئیس جمهوری ، مجموعه دولت و قول مساعد برای حمایت های اعتباری؛ پس از برآورد کامل خسارات وارده از طریق سازمان مدیریت بحران کشور، اقدامات و پیگیری های لازم صورت می گیرد.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.  

از ساعت  ۱۸ و ۳۰ دقیقه عصر شنبه تا ۶ صبح  روز یکشنبه در منطقه  ماشین خانه کرگانرود  ۲۴۰ میلیمتر باران ثبت شده که این میزان بارش در ۱۲ ساعت به طور متوسط ۲۱ درصد از  میزان بارش سالیانه  است .