آستارا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان ساخت‌وساز در حریم رودخانه‌ها را عامل اصلی خسارت‌های ناشی از سیل در تالش دانست و شهرداران و دهیاران را به مقابله با این رویه فراخواند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا محمود قاسم نژاد شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران در فرمانداری تالش اظهار کرد: ساخت و سازها در حریم رودخانه گاهی به صورت آگاهانه و گاه به صورت ناآگاهانه انجام می شود و دستگاه های مرتبط بیشتر نظارت کنند.

وی افزود: باید به قوانین ساخت و ساز و اصول فنی پایبند باشیم تا آسیب ها کاهش یابد و آموزش مردم در کاهش آسیب های ناشی از حوادث طبیعی تاثیرگذار است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان نیز در این جلسه گفت: در اثر سیلاب اخیر در تالش ۲۰۰ واحد مسکونی دچار آبگرفتگی کامل و ۱۰ منزل مسکونی تخریب شده است.

محمد اکبرزاده افزود: جاده‌های ارتباطی بیش از ۱۰۰ روستا در بخش های مختلف تالش مسدود و ۲۵ کیلومتر از طول معابر روستایی دچار آسیب شده است.

 مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان نیز گفت: ۲۲ راه روستایی بر اثر سیل آسیب دیده و ۶ مسیر آن مسدود است و تا ۴۸ ساعت آینده تمامی راه های روستایی بازگشایی می شود.

از ساعت  ۱۸ و ۳۰ دقیقه عصر شنبه تا ۶ صبح روز یکشنبه هفته جاری در منطقه ماشین خانه کرگانرود تالش بارش ۲۴۰ میلیمتر باران ثبت شده و این میزان بارش در ۱۲ ساعت به طور متوسط ۲۱ درصد از میزان بارش سالانه بوده است.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.