ایسنا/گیلان استاندار گیلان رفتارهایی چون جلوگیری از ارسال دارو به مردم را ظلم بی حساب دشمنان علیه ملت ایران عنوان کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا ارسلان زارع امروز در جلسه شورای ادارای آستانه‌اشرفیه با موضوع تکریم فرماندار سابق و معارفه فرماندار جدید شهرستان آستانه اشرفیه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار کرد: آغاز این هفته، یادآور حماسه های سرنوشت ساز فرزندان این مرز و بوم است و به سبب اینکه با خلوص نیت به دفاع از آرمان ها پرداختند، از آن به عنوان دفاعی مقدس یاد می‌شود.

وی با پاسداشت تلاش‌های همه ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، به روان پاک شهیدان والامقام به ویژه شهدای استان و علی الخصوص شهرستان آستانه اشرفیه و نامدارانی همچون شهید سردار مهدی خوش سیرت درود فرستاد.

زارع با اشاره به عناد استکبار با نظام مردم سالار دینی ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب و نیز اکنون تروریسم اقتصادی و تحریم های ظالمانه آنها علیه ملت ایران ادامه داد: امروز مردم بار دیگر در شرایط مشابه دفاع مقدس قرار گرفته و با جنگی تمام عیار و ناجوانمردانه در عرصه اقتصادی روبرو هستند.

وی رفتارهایی چون جلوگیری از ارسال دارو به مردم را ظلم بی حساب دشمنان ملت ایران خواند و خاطرنشان کرد: با تاسی از همان الگوهای دوران دفاع مقدس، شاهد شکل‌گیری صحنه های زیبایی از ایثار و حماسه در مقاطع مختلف بوده ایم که فداکاری کادر درمان، پرستاران و پزشکان در حفظ سلامت جامعه، تلاش های گروه های جهادی و کمک های مومنانه مردم نمونه ای آشکار از این رفتارهای مجاهدانه است.

وی با تأکید بر ضرورت استمرار بیش از پیش رعایت توصیه های بهداشتی افزود: معتقدم در سایه همان انسجام، وفاق و همدلی ملی دوران دفاع مقدس؛ دوره سخت و دشوار مقابله با کرونا را نیز سپری کرده و با تحریم‌ها مبارزه می‌کنیم و همچون همه مقاطع تاریخی، ملت ما سرفراز خواهند بود البته در کنار این وحدت باید اجرای برنامه های دولت تدبیر و امید و نیز راهبردهای توسعه محور استان گیلان با تلاشی مضاعف در دستور کار باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان اضافه کرد: همانگونه که شخصا آخرین وضعیت پیشرفت پروژه ها را رصد می کنم؛ انتظار دارم فرمانداران هم طرح‌های نیمه تمام شهرستان‌ها را پایش کرده و نهایت جدیت برای شتاب در تکمیل آنها را داشته باشند تا در موعد مقرر به بهره برداری برسد؛ ضمن آنکه لازم است وضعیت فعالیت واحدهای تولیدی نیز مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با تاکید بر لزوم حفظ اشتغال موجود، ایجاد زمینه برای فراهم شدن فرصت‌های شغلی جدید را وظیفه مهم فرمانداران خواند و گفت: حفظ و تقویت امنیت نیز از وظایف و انتظاراتم از فرمانداران است.

زارع با بیان اینکه شهرستان آستانه اشرفیه با ظرفیت های ارزشمندی از منابع انسانی و سابقه ای دیرین در حوزه‌های مذهبی و فرهنگی، چهره‌های تابناکی در عرصه ادب و فرهیختگان ماندگاری در حوزه علم و دانش به این سرزمین معرفی کرده ، افزود: علاوه بر موارد یاد شده؛ آستانه اشرفیه پتانسیل های زیادی در بخش‌های کشاورزی و گردشگری دارد که باید با حمایت از این صنایع، قطار توسعه شهرستان شتاب گیرد.

وی تصریح کرد: آستانه اشرفیه این ظرفیت را دارد که زودتر از دیگر شهرستان ها به نرخ بیکاری تک رقمی برسد و زمینه اشتغال ساکنان شهرستان های اطراف را نیز فراهم آورد، به همین سبب با تشدید فعالیت های برنامه محور، می توانیم شاهد شکوفایی شهرستان باشیم.

زارع گسترش فعالیت صنایع تبدیلی و شیوه های مدرن کشاورزی را یک ضرورت خواند و با بیان این مطلب که توسعه فعالیت‌های گردشگری با شرایط زیست شناختی (اکولوژیک) آستانه اشرفیه با توجه به پتانسیل بندر کیاشهر تناسب دارد، یادآور شد: بایستی در مسیر تحقق این مهم؛ ضمن ایجاد اشتغال، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی به طور اصولی مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون اندکی از ظرفیت های کیاشهر به بالفعل تبدیل شده، گفت: بندرکیاشهر در زمینه گردشگری جایگاهی ممتاز دارد، از این‌رو اجرای طرح جامع گردشگری در این بندر می تواند در توسعه منطقه موثر باشد.

زارع خاطرنشان کرد: طبق برنامه دولت؛ ۴۰۰۰ هکتار از اراضی ملی استان برای توسعه زارعت چوب با هدف جهش تولید در انجام این مهم به بهره برداران واگذار می شود که در واقع می توان آن را گامی در مسیر صیانت از جنگل ها دانست.

وی تصریح کرد: با توجه به جایگاه برتر آستانه اشرفیه در تولید نهال صنوبر، بهبود و توسعه چوب صنوبر برای استفاده صنایع مرتبط در استان و کشور می‌تواند در این شهرستان گسترش یابد و این امر در کنار آنکه جزو سیاست‌های مهم اجرای طرح زراعت چوب در استان است، زمینه خودکفایی در تولید چوب صنوبر مورد نیاز واحدهای صنایع چوب را نیز فراهم می سازد.

استاندار گیلان بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی روستانشینان را از دیگر مزایای توجه به توسعه چوب صنوبر در استان خواند و گفت: تاکید دارم از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در جهت توسعه زراعت چوب مطابق با اصول قانونی، حمایت صورت گیرد.

وی مسئله تغییر کاربری اراضی کشاورزی برای همه بخش های استان را دغدغه ای جدی دانست و با تاکید بر ضرورت نظارت های بیشتر در این بخش افزود: تلاش های صورت گرفته طی چند سال اخیر ستودنی است و مردم، مسئولان را در اجرای این مهم یاری رسانده اند.

وی با اشاره به لزوم استمرار این همکاری ها گفت: همچنان بر پیشگیری جدی برای تغییر کاربری اراضی تأکید دارم و معتقدم نظارت‌های مستمر، مهمترین مولفه در انجام موفق این کار است.

استاندار گیلان خلوص نیت، نظم و انضباط، تکریم و تلاش برای جلب رضایت مردم را از اموری ذکر کرد که فرمانداران باید در رأس فعالیت های خود قرار دهند.

؛ در پایان این جلسه ضمن قدردانی از یونس محمودی فرماندار سابق، حمید رضایی به عنوان فرماندار جدید شهرستان آستانه اشرفیه معرفی شد.