ایسنا/گیلان نماینده شهرستان مرزی بندر آستارا در مجلس شورای اسلامی از تحریف نام روستای "حیران" در کتب درسی انتقاد کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا غلامرضا مرحبا، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در همین راستا نامه ای به “محسن حاجی میرزایی”، وزیر آموزش و پرورش ارسال گردید که در متن آن بر اقدام عاجل در این خصوص و عذر خواهی از مردم منطقه و استان گیلان نسبت به اشتباه فاحش صورت گرفته، تأکید شده است.

وی با بیان اینکه در کتب درسی ریاضی پایه دهم تجربی و حسابان پایه دوازدهم، به غلط نام جعلی “حیران اردبیل” به جای “حیران آستارا” و یا “حیران گیلان” درج شده است، خاطر نشان کرد: در تقسیمات کشوری و اسناد موجود در وزارت کشور، روستا و دهکده گردشگری “حیران” جزو شهرستان مرزی بندر آستارا و استان گیلان می باشد.

مرحبا با تأکید بر اینکه مردم شهرستان آستارا و استان گیلان حساسیت خاصی را نسبت به این مسأله دارند، تصریح کرد: تحریف به عمل آمده، موجب جریحه دار شدن احساسات مردم انقلابی، شهیدپور و از همه مهمتر مرزدار این خطه شده است.

، پیش از این، تحریف مذکور در صفحه ۶۲ کتاب جغرافیای دوم متوسطه انسانی و صفحه ۱۹ کتاب زمین شناسی سوم متوسطه تجربی که با عبور از فیلترهای فراوان وزارت آموزش و پرورش و سایر دست اندرکاران، چاپ و نشر می یابد، رخ داده بود و منطقه «حیران» شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان، به عنوان بخشی از استان های اردبیل و آذربایجان معرفی شده بود که با پیگیری های مسئولان وقت استان گیلان و شهرستان آستارا اصلاح شد.

حال با بررسی کتب درسی باید دید که این اتفاق قابل تأمل و درج مطالب غلط و اشتباه در سایر کتب درسی و در سایر موارد هم رخ می دهد که اگر چنین باشد عواقب بسیار تلخ آموزشی در انتظار فرزندان این مرز و بوم است.