رشت – مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: شالیکاران استان تا چهارشنبه هفته جاری از برداشت محصول خودداری کنند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا ابراهیم اکبرزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شالیکارانی که محصول شان را برداشت کرده اند و اکنون داخل مزرعه جمع آوری شده در اسرع وقت نسبت به پوشش پلاستیکی بر روی خوشه های برنج اقدام کنند.

وی افزود: با توجه به شدت بارندگی ها در دوشنبه و سه شنبه هفته جاری ضروری است  شالیکاران نسبت به بازکردن خروجی شالیزارها به ویژه زهکشی ها و دهنه اقدام  کنند تا بر اثر بارندگی ها، آب در شالیزارها جمع آوری نشود. 

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطر نشان کرد: معمولا محصولات برداشت شده به کارخانه های شالیکوبی حمل و در داخل گونی در فضای باز محوطه کارخانه جمع آوری می شود لذا باید حتما پوشش پلاستیکی انجام شود تا شدت بارندگی ها به آنها آسیب نرساند.

وی از شالیکاران خواست تا محل استقرار موتور پمپ های آبیاری در کنار رودخانه ها را محکم کنند و در صورت امکان به جای امن انتقال دهند.

تاکنون ۹۵ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان برداشت شده است، در سال زراعی گذشته ۱۶۱ هزار هکتار  اراضی شالیکاری گیلان با “کمباین” برداشت شد و پیش بینی می شود این میزان در سال زراعی جاری به بیش از ۱۷۰ هزار هکتار برسد. 

از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار  اراضی شالیزاری استان گیلان در سال زراعی جاری حدود ۱۶۲ هزار هکتار از طریق ماشین نشاکاری به صورت مکانیزه کشت شده که این میزان در سال گذشته ۱۴۷ هزار هکتار بود.

حدود ۷۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان در بارندگی های اخیر دچار ورس (خوابیدگی ساقه) شد.

ورس “خوابیدگی ساقه‌های برنج” در شرایط محیطی بسیار حاصل خیز رخ می‌دهد و از طرف دیگر بهره برداری از عوامل افزایش دهنده عملکرد را محدود می‌کند. سه نوع ورس وجود دارد؛ خم شدن ساقه‌ها از پایین گیاه، شکستن ساقه در هر نقطه‌ای از آن و ورس ریشه.

استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی آنها، حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می آید.  

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.

بر اساس اعلام هواشناسی استان گیلان تا چهارشنبه هفته جاری افزایش ابر، مه آلود بودن هوا، کاهش دمای بین چهار تا ۹ درجه، بارندگی و وزش باد متناوب، رعد و برق “گاهی شدید” ، احتمال تگرگ  و مواج بودن دریا را خواهیم داشت.