ایسنا/گیلان مدیر جهاد کشاورزی املش گفت: بارش باران اخیر موجب شد که ۴۰درصد شالیزارهای این شهرستان دچار خسارت شوند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا مهدی صفری در گفت و گو با ایسنا گفت: شهرستان املش تولیدکننده یکی از با کیفیت ترین برنج های کشور است و به طور میانگین در این شهرستان ۱۴هزار تن شلتوک به دست می آید.

وی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که داشتیم پیش بینی می شد، امسال شاهد افزایش تولید برنج سفید در شهرستان املش باشیم اما با بارندگی شدید که هفته گذشته رخ داد، چگونگی میزان تولید برنج پس از برداشت نهایی اعلام خواهد شد.

صفری با بیان اینکه بارش بارارن باعث ورس در۷۰درصد و آبگرفتگی در ۴۰ درصد شالیزارهای شهرستان املش شده بود، تصریح کرد: ۲۰درصد از خسارت دیدگان بیمه بودند.

مدیر جهاد کشاورزی املش با اشاره به اینکه ورس در شالیزارها بر کمیت و کیفیت دانه برنج تاثیر می گذارد، ادامه داد: ورس و آبگرفتگی در شالیزارها موجب افزایش ۳۰درصدی هزینه برداشت محصول نیز می شود.  

وی با اشاره به اینکه پرداخت پول بیمه برای برخی از کشاورزان سخت است، خاطرنشان کرد: عدم پرداخت به موقع خسارت از سوی بیمه یکی دیگر از دلایلی است که کشاورزان رغبت چندانی به بیمه کردن محصولات کشاورزی ندارند، این در حالیست که برنج از محصولات پرریسک است و حتما کشاورزان باید بیمه کردن این محصول را در اولویت کاری خود قرار دهند.