رشت – معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار و رئیس شورای اطلاع رسانی گیلان با اشاره به در پیش بودن ماه های محرم و صفر تاکید کرد: برای این ماه های متبرک ؛ باید براساس دستورالعمل های ستاد مدیریت کرونا عمل شود و سلامتی مردم در تمامی مراسم مدنظر باشد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا محمود قاسم نژاد روز دوشنبه در جلسه شورای اطلاع رسانی گیلان با اشاره به نقش رسانه ها در ماه های نخست شیوع کرونا  در مقابله با این بیماری  اظهار داشت: رسانه ها همچون گذشته در فرآیند آگاهی‌بخشی به جامعه نقش‌آفرینی موثری داشته‌ باشند و اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی برای دستورالعمل های مرتبط با  برگزاری مراسم سوگواری این ایام  را در جهت حفظ سلامتی مردم تداوم بخشند.

وی یادآور شد: این مناسبت های مذهبی با توجه به علاقه ریشه ای مردم به خاندان عصمت و طهارت، همواره و در همه مقاطع ، به صورت مراسمی پرشور برگزار می شد ولی امسال با توجه به شیوع کرونا ، لازم است رویکری جدید در این خصوص اتخاذ شود.

قاسم نژاد خاطرنشان کرد: دستورالعملی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر ، تدوین و اعلام شده  است که  همگان ملزم به رعایت این دستورالعمل ها هستند.

وی با اشاره به مشارکت فعالانه کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  از تشکیل کارگروه برگزاری مراسم عزاداری و مشارکت نمایندگان دستگاه ها و نهادهای مرتبط برای تدوین این دستورالعمل خبر داد و افزود: مسئولیت اجرای دستورالعمل مراسم عزاداری ماه‌های محرم و صفر با سازمان تبلیغات اسلامی است. 

قاسم نژاد با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی دقیق این دستورالعمل از سوی رسانه ملی، رسانه های مکتوب، خبرگزاری ها و فضای مجازی ادامه داد: در جریان انجام این مهم؛ رویکرد اطلاع رسانی و اقناع جامعه باید هدف باشد.

وی انتشار به هنگام و منظم این دستورالعمل از سوی رسانه ها برای آگاهی مردم از رویکرد سلامت محور ستاد ملی مقابله با کرونا را مورد تأکید قرار داد و گفت: دولت در کنار اهمیت بخشی به مناسک و مراسم دینی ، سلامت آحاد جامعه را نیز مورد اهتمام قرار داده و مبتنی بر این رویکرد، رسانه ها نقش اثرگذار و بی بدیلی در جریان آگاهی افزایی به مردم دارند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به در پیش بودن هفته دولت اشاره و اضافه کرد: با گذشت افزون بر چهار دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی، خدمات کم نظیری به مردم کشورمان ارائه شده است.

رئیس شورای اطلاع رسانی گیلان همچنین اطلاع رسانی خدمات انجام شده  به  جامعه را گامی در جهت امیدبخشی خواند و با یادآوری افتتاح پروژه های بزرگ در کشور که به طور مرتب و طی ایام اخیر، با حضور رئیس جمهوری به صورت ارتباط تصویری برگزار می شود، گفت: انعکاس خدمات انجام شده به مردم از سوی اصحاب رسانه، انعکاس دستآورهای نظام اسلامی ایران است.