رشت-ایرنا- رییس جمعیت هلال احمر آستانه اشرفیه گفت: از سال ۹۵ تاکنون تعداد ۷ خانه هلال در مناطق روستایی این شهرستان راه اندازی شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا کمیل پرناک روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این خانه های هلال در روستاهای شیرکوه ، فوشازده ، امشل و گوهردان بخش مرکزی و روستاهای لسکوکلایه ، لله وجه سر و دستک بخش بندرکیاشهر این شهرستان راه اندازی شده اند.

وی  با بیان اینکه تاکنون تعداد ۱۲ دوره آموزشی ( امداد و نجات ، طراحی اردوگاه ، اسکان اضطراری )  برای اعضا ، دهیاران و دبیران خانه های هلال این منطقه برگزار شده افزود: با توجه به برگزاری این دوره های آموزشی تعداد ۴ تیم عملیاتی از مجموع داوطلبان عضویت در خانه های هلال شهرستان ( ۳۱۳ نفر) تشکیل شده است.

پرناک،  خانه های هلال را متشکل از افراد داوطلب محلی هر منطقه عنوان و تصریح کرد: این افراد با شرکت در دوره های آموزشی ، آمادگی لازم را برای کمک به سایر افراد در هرگونه بحران احتمالی به دست می آورند ضمن آنکه در شرایط عادی فعالیت های اجتماعی از سوی آنان  در سطح روستاها انجام می شود.

وی یادآور شد: با توجه به اهمیت مشارکت مردم مناطق روستایی در مواقع بحرانی ، راه اندازی تعداد ۱۵ خانه هلال دیگر در روستاهای این شهرستان در دست اقدام است که تلاش می شود در هفته دولت امسال به انجام برسد.

رییس جمعیت هلال احمر آستانه اشرفیه با تاکید بر اهمیت ترویج و آموزش خدمات امداد و نجات در بین اقشار مختلف مردم اظهار داشت: ارائه آموزش های مناسب امدادی موجب کاهش ترس و اضطراب در جامعه و همچنین کاهش خسارات ناشی از وقوع حوادث احتمالی می شود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت ۸۰ امدادگر( ۳۹ مرد و ۴۱ زن )  فعال ، آموزش دیده و سازماندهی شده در جمعیت هلال احمر این شهرستان یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون امدادگران این منطقه با انجام  ۳۱ عملیات امداد و نجات  به ۵۹ نفر از افراد آسیب دیده خدمات امدادی ارائه دادند.

پرناک،  به فعالیت یک پایگاه امداد و نجات جمعیت هلال احمر در منطقه لاکوژده این شهرستان اشاره و خاطر نشان کرد: جمعیت هلال احمر این شهرستان به دو دستگاه آمبولانس ، یک دستگاه ست نجات، یک دستگاه خودرو کمک دار، یک خودرو پشتیبان، دو دستگاه موتور امدادی مجهز است.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان با داشتن  دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای  ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.