ایسنا/گیلان مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان از بهبود پوشش آنتن دهی تلفن‌های همراه در گیلان خبرداد و گفت: با توجه به سرمایه گذاری‌های جدید اپراتورها هم اکنون بیش از ۲۰ دکل در شهر رشت آماده نصب است که با نصب این دکل‌ها آنتن دهی تلفن‌های همراه بهبود خواهد یافت.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا فرزاد توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲۰ دکل در شهر رشت آماده نصب است، اظهار کرد: مشکلاتی در تخصیص عرصه‌ها برای نصب دکل‌ها وجود داشت که با مصوبه شورای اسلامی شهر رشت و پس از تایید فرمانداری شهرستان، مشکلات مرتفع و آنتن دهی اپراتورهای همراه بهبود پیدا می‌کند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان افزود: شیوع کرونا اگرچه به تمامی بخش‌ها آسیب وارد کرد اما موجب توسعه و به نوعی جهش تولید در حوزه زیر ساخت‌های ارتباطی در کشور شد به گونه‌ای که بسیاری از برنامه‌های توسعه‌ای ارتباطات بر اساس اسناد بالادستی ابلاغی به وزارت ارتباطات، جلوتر از زمان موعود عملیاتی خواهد شد.

وی نیاز اقشار مختلف جامعه به ارتباطات آنلاین در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش‌های آموزشی و کسب و کارها را از دلایل توسعه زیرساخت‌های ارتباطی عنوان و تصریح کرد: توسعه در حوزه ارتباطات به دوگونه اتفاق می‌افتد یکی اینکه اپراتورهای دارای مجوز براساس تعهدات مندرج در پروانه و یا مدل اقتصادی مد نظر نسبت به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی اقدام می‌کنند و در غیر این صورت می‌بایست از طریق تخصیص منابع و اعتبارات ملی طرح USO با هدف محرومیت زدایی و کاهش شکاف دیجیتال فی مابین جوامع شهری و روستایی، نسبت به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی اقدام نمود.

توکلی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه کشور و محدودیت‌های مالی دولت گفت: حدود ۸۰ درصد از تجهیزات ارتباطی در حوزه زیرساخت تلفن همراه دارای تکنولوژی مدرن و وارداتی است و به صورت ارزی خریداری می‌شود و تحریم‌های ظالمانه و افزایش نرخ برابری ارز به ریال، اپراتورها را با مشکلات عمده مواجه ساخته است به گونه‌ای که با اعتبارات سنواتی ملی در قالب طرح USO در سال‌جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قادر به اجرای نیمی از برنامه‌های توسعه ای خود خواهد بود. از این رو امیدواریم دولت و مجلس به این مهم توجه کنند و برای توسعه زیرساخت‌ها چاره اندیشی لازم صورت گیرد.

وی یادآور شد: در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن همراه در گیلان ۱۶۱.۲ درصد است و ۴ میلیون و ۷۹ هزار و ۶۰۱ مشترک در استان تحت پوشش اپراتورهای همراه هستند.