رشت – مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان از راه اندازی پویش «عاشق علی (ع)» به مناسبت عید سعید غدیر خم در این استان خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حجت الاسلام و المسلمین سعید مهدوی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در متون روایی ما،  آیات و احادیث مبنی بر اطعام غدیر و ثواب اطعام مومنان در شب و روز عید سعید غدیر بسیار سفارش شده است.

وی اظهار داشت: به لطف الهی و سابقه درخشان مردم ولایتمدار استان که در بسیاری از امور دینی، انجام مناسک مذهبی و فعالیت های حماسه آفرین اجتماعی پیش قراول بوده اند در ارتباط با اطعام غدیر نیز در چند سال اخیر از بسیاری از استان های دیگر گوی سبقت را ربوده اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان خاطر نشان کرد: مردم استان از سالیان سال توسط هیات ها، مجموعه های مذهبی و مساجد توزیع غذا در میادین، خیابان ها و مساجد را انجام دادند اما امسال به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، سنت اطعام با پخت غذا به صورت بسته بندی و توزیع آن در بین مردم زمینه خیر و برکت بیش از پیش را برای مردم گیلان فراهم می کند.

وی بیان داشت: بر این مبنا مقرر شده تا با همت مساجد، هیات های مذهبی و روحانیون مستقر و عموم مردم با جهت دهی، ۵۰۰ هزار تا یک میلیون وعده غذا در ایام غدیر ساماندهی و بین محرومان و اقشار آسیب دیده در شهرها و روستاهای استان گیلان توزیع شود به همین مناسبت پویش گیلانی عاشق علی راه اندازی شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان اظهار داشت: در این پویش برای توزیغ غذا در بین محرومان و اقشار آسیب دیده غذای خاصی مد نظر نیست بلکه مومنان با غذاهای ساده و ارزان و بر اساس نذورات خود می توانند در احیاء این سنت و بهره مندی از ثواب آن در روز عید غدیر شرکت کنند.

وی با اشاره به آیات و روایات در ثواب اطعام،  پخت و توزیع غذا در روز غدیر خاطر نشان کرد: حدیثی از امام رضا (ع) است که فرمودند اگر کسی در روز غدیر یک مومنی را پذیرایی کند، مانند آن است که همه انبیاء و رسولان الهی را پذیرایی کرده است.

حجت الاسلام مهدوی خاطر نشان کرد: یکی از مصادیق اطعام غدیر اجاره کردن تنورهای پخت نان نانوایی ها توسط مومنان و خیرین است بنابراین چه خوب است که بسیاری در رابطه با احیاء این سنت ذوق های مردمی خویش را در انواع پخت غذاهای محلی اعمال کنند.