ایسنا/گیلان نماینده شفت و فومن در مجلس گفت: با وجود شبیخون فرهنگی و هجمه‌هایی که وجود دارد متاسفانه اعتبارات فرهنگی که تخصیص داده می‌شود بسیار ناچیز است و اصلا قابل حساب نیست.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا خلیل بهروزی‌فر در دیدار اعضای مجمع نمایندگان گیلان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: بخش احمدسرگوراب شهرستان فومن نیازمند یک مجتمع فرهنگی در راستای توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی است که می طلبد در این راستا مساعدت‌های لازم صورت گیرد.

نماینده شهرستان‌های فومن و شفت با بیان اینکه تقویت اعتبارات فرهنگی از مطالبات مهم است، افزود: با وجود شبیخون فرهنگی و هجمه‌هایی که وجود دارد متاسفانه اعتبارات فرهنگی که تخصیص داده می‌شود بسیار ناچیز است و اصلا قابل حساب نیست. شهرستان شفت جزو استان‌های محروم کشور اعلام شده اما متاسفانه هیچگونه امکانات و اعتبارات آن چنانی که در خور این شهرستان باشد، به آن تخصیص نیافته است.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی با وجود چهره فراملی نظیر میرزاکوچک می طلبد بیش از برنامه‌هایی با محوریت شجاعت‌ها و استکبارسیتزی این بزرگمرد تولید شود تا نسل جوان و نوجوان ما با رشادت‌های آن آشنا شوند، برگزاری کنگره یکی از اقدامات خوبی بوده که انجام شد الان نیز درخواست داریم مجدد برای پاسداشت سیره میرزاکوچک اقدام جدی صورت پذیرد.

در ادامه حسن محمدیاری، نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرهنگ چهارهزار ساله کادوسیان در تالش، تصریح کرد: تالش از یک ظرفیت و جایگاه بسیار بالایی برخوردار است اما به حق خود آن طور که باید، نرسیده است.

وی افزود: آنچه که مسلم است کار فرهنگ و هنر نباید تعطیل شود، تلفیق فرهنگ ایرانی و اسلامی می‌تواند مانند دو بال یک پرنده برای جامعه ما تاثیر گذار باشد.

یاری با اشاره به وسعت شهرستان تالش، ادامه داد: حوزه انتخابیه تالش، رضوانشهر و ماسال متشکل از سه شهرستان و پنج بخش است متاسفانه فقط در شهرستان تالش از قبل از انقلاب فقط یک سینما وجود داشت که در نهایت منجربه تعطیلی شد و امروز حتی در مرکز حوزه انتخابیه یک سینما هم نداریم که جوانان و خانوداه‌ها بتوانند استفاده کنند.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در پنج بخش حوزه تالش فاقد اماکن فرهنگی و هنری هستیم، بیان کرد: در شهرستان رضوانشهر یک سالن نیمه کاره آمفی تئاتر داریم که از ۱۵ سال پیش کلنگ خورده اما تاکنون به نتیجه نرسیده و انتظار می‌رود در این خصوص اعتبارات لازم تخصیص یابد تا این مجتمع فرهنگی در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی و مذهبی در حوزه انتخابیه تالش، ادامه داد: سالهاست که برادران اهل تسنن در کنار اهل تشیع زندگی می‌کنند، افتخار می‌کنیم که تاکنون بدون مشکل باهم زندگی می‌کنند.

یاری خاطرنشان کرد: بروزرسانی در کتابهای جدیدالتالیف از دیگر درخواست‌هایی است که انتظار می‌رود در اختیار کتابخانه‌های شهرستان قرار گیرد.