رشت- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از پایان آبگذاری کانال‌های آبیاری کشاورزی در استان خبر داد و گفت: از ۲۶ اسفندماه تا کنون؛ یک میلیارد و ۸۷۵  میلیون متر مکعب آب در کانال‌ها رها شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا  وحید خرمی عصر دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: آبگذاری کانال‌های کشاورزی در گیلان برای سال زراعی جاری که از ۲۶ اسفند سال ۹۸ تا کنون؛ برای آبیاری ۲۳۸ هزار هکتار از شالیزارهای تحت شبکه و خارج از شبکه استان آغاز شده بود به پایان رسید.

وی با بیان اینکه در این مدت یک میلیارد و ۸۷۵  میلیون متر مکعب آب در کانال‌ها رها شده است، افزود: در حال حاضر حجم آب ذخیره شده پشت سد سفیدرود ۳۲۹ میلیون متر مکعب است.

 خرمی ورودی آب به سد سفید رود را  ۱۱ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن را نیز ۷۰  متر مکعب بر ثانیه عنوان و تصریح کرد: این میزان برای مصارف زیست محیطی، شیلات و مزارع رستم آباد رودبار و مزارع دیرکاشت تنظیم شده است.

 سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود  تامین می‌شود.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.