رشت – مدیر پزشکی انتقال خون گیلان از نیاز فوری به خون و پلاکت در گروه خونی A منفی در استان خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا دکتر گیتی ایزدی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همواره به اهدا خون در همه گروه ها نیاز است اما اکنون با توجه به کاهش ذخیره در گروه خونی A منفی به شدت با کمبود مواجهیم.

وی با بیان اینکه بیماران چشم انتظار یاری اهداکنندگان با گروه خونی A منفی هستند،  از مردم استان خواست : تا برای اهدای خون و پلاکت در این گروه خونی و نجات بیماران نیازمند به پایگاه انتقال خون رشت در میدان فرهنگ مراجعه کنند.

مدیر پزشکی انتقال خون گیلان خاطر نشان کرد: مردم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اهدا خون می توانند در ساعات اداری با شماره تلفن  ۳۳۳۳۲۶۷۰ – ۰۱۳ و در طول روز نیز با شماره  ۳۳۳۲۶۰۰۶- ۰۱۳ تماس بگیرند.  

وی یادآور شد: سامانه نوبت دهی اینترنتی اهدای خون نیز به آدرس www.nobatdehi.ibto.ir  نیز فعال است.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد مورد نیاز مورد مصرف قرار می گیرند.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.