آستارا – مدیرکل گمرک آستارا گفت: امسال تا دهم تیرماه نزدیک به ۷۰۰ واگن کالا از مرز و گمرک ریلی این شهرستان وارد یا خارج شده و این میزان ترانزیت و حمل و نقل کالا، نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۰ درصد افزایش یافته‌است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا رسول امیدی روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در سال گذشته تعداد واگن های وارد یا خارج شده برای حمل و نقل کالا از مرز ریلی آستارا، کمتر از ۶ هزار واگن بود، اما امسال با توجه به رونق ترانزیت کالا و افزایش آمار، پیش بینی می شود تا پایان سال، شمار واگن های کالا به هشت تا ۹ هزار برسد.

وی افزود: گمرک آستارا از نظر ترانزیت کالا، مقصد یا مبدا بسیاری از گمرکات مختلف است و در سه ماه نخست امسال، ۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۸۲ میلیون دلار از طریق مرزهای زمینی، دریایی و ریلی این شهرستان ترانزیت شده است.

وی ادامه داد: این میزان حمل و نقل کالا از مرزهای آستارا در فصل نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزن کالا ۲۲ درصد و از حیث ارزش اقتصادی ۱۸۹ درصد افزایش یافته و به عبارت دیگر از نظر ارزش سه برابر شده است.

مدیرکل گمرک آستارا گفت: اگر راه آهن رشت – آستارا احداث شود، کریدور ریلی شمال – جنوب تکمیل خواهد شد و کالاهایی که از اکنون مبدا بارانداز راه آهن آستارا یا به این مقصد، به شیوه حمل و نقل ترکیبی و با کامیون ها منتقل می شود، با کریدور ریلی در زمانی کم و با هزینه ای پایین تر ترانزیت خواهد شد.

امیدی اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری از گمرکات جنوبی ایران از طریق گمرک آستارا کالاهای خود را به کشورهای اروپایی، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان و ازبکستان ارسال می کنند و ترانزیت کالا از گمرک آستارا به گمرکات هم مرز کشور عراق و حاشیه خلیج فارس نیز انجام می شود.

راه آهن آستارا – آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان در فروردین ۹۷ افتتاح شد و به عنوان نقطه پایانی کریدور ریلی شمال – جنوب از نظر تسهیل تردد و تجارت برون مرزی از اهمیت خاصی برخوردار است و دروازه تجاری ایران و اروپا محسوب می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و با داشتن مرزهای زمینی، دریایی و ریلی از مبادی مهم تجارت خارجی است.