رشت – مدیر امور آب و فاضلاب رضوانشهر گفت: ۳۰ درصد از شبکه آب شهری رضوانشهر و پره سر به طول ۵۰ کیلومتر به علت طول عمر بالا، فرسوده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا مهندس بهزاد نوربخش در جلسه شورای اداری شهرستان با بیان مشکلات بخش آب شرب حوزه شهری و روستایی این شهرستان افزود: ترمیم و بازسازی این بخش از شبکه نیازمند حدود ۲۵ میلیارد تومان تامین اعتبار است.

 وی افزود: با وجود اجرای پروژه های اصلاح شبکه در سال های اخیر از محل اعتبارات تملک داریی استان، امکان رفع فرسودگی این میزان از نواقص بطور کامل فراهم نشده و نیاز به اعتبارات ویژه است.

 نوربخش با اشاره به لزوم اجرای طرح تأسیسات فاضلاب در رضوانشهر گفت: مطالعات ایجاد این تأسیسات توسط مهندسین مشاور ذیصلاح انجام و به تأیید شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و وزارت نیرو رسیده و مستندات و مدارک مذکور نیز به سازمان برنامه و بودجه ارسال گردیده و بر اساس بر آوردهای اولیه اجرای آن نیازمند حدود ۵۰ میلیارد تومان اعتبار است.

 مدیر امور آب و فاضلاب رضوانشهر بیان کرد: این شهرستان دارای بیش از ۲۹ هزار انشعاب است که از این میزان ۱۳ هزار روستایی و بقیه متعلق به دو شهر رضوانشهر و پره سر است و تعداد انشعابات فاضلاب هم در سطح این دو شهر نیز یک هزار و ۶۰۰ مورد می باشد.

 وی با بیان اینکه طول فاضلاب شهری در این مناطق ۵ کیلومتر است گفت: طول شبکه آب رضوانشهر و پره سر ۶۶۰ کیلومتر است که از این میزان ۴۶۵ کیلومتر روستایی، ۷۰ کیلومتر در سطح شهر پره سر و ۱۲۵ کیلومتر هم متعلق به شهر رضوانشهر می باشد که آب شرب آنها از ۳۲ حلقه چاه و ۱۹ چشمه آب تأمین می گردد.

 نوربخش با بیان اینکه شاخص بهره مندی آب شرب در این شهرستان از نرم استانی بالاتر است، گفت: شاخص بهره مندی آب شرب در سطح استان گیلان ۷۷/۳۲ درصد است و در سطح رضوانشهر و پره سر  ۸۰/۱۷ درصد می باشد.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.