ایسنا/گیلان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت: با توانمندسازی مردم محلی استان در زمینه فرش، تهدید ویروس کرونا را می توان به یک فرصت برای مشاغل خانگی تبدیل کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا فرهاد دلق پوش امروز در کمیته ساماندهی فرش دستباف گیلان با اشاره با جایگاه مناسب این هنر در حفظ و انتقال فرهنگ های جامعه، گفت: فرش دستباف، میراث ارزشمند گیلان است و جهت‌دهی فرهنگی مناسب برای فرش بافی در گیلان هم جنبه فرهنگی و حفظ سنت های کهن و هم جنبه اقتصادی و اعتلای مشاغل خانگی دارد.

وی با بیان اینکه در قالب این هنر صنعت می‌توان جایگاه آموزه‌ها و فرهنگ استان را حفظ کرد، افزود: مجموعا تعداد ۱۳ هزار نفر قالیباف بیمه شده در گیلان فعالیت دارند و مشاغل خانگی جزء اولویت هایی است که از طریق هنر صنعت فرش می توانیم برای تحول اقتصاد خانگی برنامه ریزی کنیم.

دلق پوش، ترویج و بازاریابی برند فرش گیلان را مقوله ای حائز اهمیت دانست و گفت: برگزاری نمایشگاه ها بسیار می تواند به شناساندن فرش دستباف گیلان و ارتقای جایگاه این هنر کمک کند و تا سطح یک رویداد ملی اعتلاء دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با تاکید بر اینکه هدف همه دستگاه های متولی، تعالی هنر صنعت فرش گیلان است، خاطرنشان کرد: اداره میراث فرهنگی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کار رفاه و امور اجتماعی، اتاق تعاون، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی صنایع و معادن باید حول یک محور با هدف واحد برای اعتلای این صنعت مشارکت و همراهی داشته باشند.

وی استفاده از ظرفیت منطقه آزاد برای معرفی و عرضه محصولات مترقی و برند این هنر صنعت را اثر بخش دانست و تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه فرش درمنطقه آزاد می تواند فضای مطلوبی را برای جذب بازار و شناسایی این هنر کمک کند و افکار عمومی را معطوف به وجود این صنعت در گیلان کند.

رئیس سازمان صمت گیلان، توانمندسازی مردم محلی در زمینه فرش را برای تبدیل تهدید ویروس کرونا به یک فرصت برای مشاغل خانگی پیشنهاد کرد و گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۱۳۱ نفر آموزش دیده اند و برای آنها گواهی فعالیت صادر شده است البته در مجاورت نمایشگاه با برگزاری کارگاه های آموزشی به صورت حرفه ای، مقوله سلیقه یابی و ذائقه سنجی مطالبات مشتری و بازار بسیار اهمیت دارد.

فرهاد دلق پوش یادآور شد: سالانه بیش از ۵۱ هزار متر به صورت میانگین در گیلان فرش دستباف تولید می شود که قطعا با ارائه طرح های نو و متنوع و برند مختص فرش گیلان در نمایشگاه، توسعه این صنعت با توجه به در خانه ماندن اغلب افراد به علت کرونا و استفاده از این فرصت می تواند به تقویت مشاغل و اقتصاد خانگی بیانجامد.