ایسنا/گیلان مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: واحدها و کارگاه‌های صنفی و صنعتی، همچنین صاحبان و شاغلان کسب و کارهایی که کد بیمه و کد کارگاهی ندارند، تا پایان تیرماه فرصت ثبت‌نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات کرونا را دارند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا مسعود حلاج‌پور در جمع خبرنگاران با اشاره به تمدید زمان ثبت‌نام استفاده از تسهیلات و وام کرونا از طریق سامانه کارا در گیلان، اظهار کرد: تا پیش از این شاغلین و کارگاه‌های بدون بیمه امکان ثبت‌نام برای دریافت وام را نداشتند، اما با توجه به مصوبه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، صاحبان، شاغلان کسب و کارهایی که کد بیمه و کد کارگاهی ندارند، از سوی دولت حمایت می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با اشاره به فرصت ایجاد شده برای جبران خسارت واحدهای تولیدی که از شرایط کرونا متضرر شده‌اند، افزود: علاوه‌بر واحدهایی که دارای کد بیمه‌ای هستند، واحدهای صنفی و صنعتی که دارای کد بیمه‌ای نیستند، مجاز به ثبت‌نام در سامانه کارا خواهند بود و این تسهیلات شامل هنرمندان کارگاه‌های صنایع دستی، کارکنان تاسیسات گردشگری و… خواهد بود.

وی گفت: مبلغ تسهیلات به ازای هر نفر ۱۲ میلیون تومان برای واحدهای متضرر که به دستور دولت تعطیل نشده‌اند، است و سود این تسهیلات ۱۲ درصد و با بازپرداخت یک ساله خواهد بود و به عنوان سرمایه در گردش تلقی می‌شود.

حلاج‌پور با بیان اینکه برای واحدهای صنعتی و صنفی که دولت دستور تعطیلی این واحدها و کارگاه‌ها را داده است، به ازای هر نفر ۱۶ میلیون تومان با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت یک ساله قادر به دریافت تسهیلات خواهند بود، خاطرنشان کرد: این واحدها به شرطی قادر به استفاده از این تسهیلات هستند که اقدام به تعدیل نیرو نکرده باشند و نیروهای آن‌ها نیز از بیمه بیکاری در این مدت استفاده نکرده باشد.

حلاج‌پور افزود: درخواست ما از همه مشمولین این است که در کم‌ترین زمان ممکن نسبت به ثبت‌نام در سامانه کارا جهت دریافت تسهیلات اعلامی دولت اقدام کنند. متقاضیان مشمول فاقد کد بیمه‌ای می‌توانند از امروز، ۱۶ تیر با مراجعه به سامانه کارا برای تسهیلات کرونا به نشانی https://kara.mcls.gov.ir   مراجعه و جهت ثبت‌نام در سامانه کارا برای دریافت تسهیلات دولت اقدام نمایند. طبق دستورالعمل وزارت تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی مهلت ثبت‌نام در این سامانه تا پایان تیرماه خواهد بود.