رشت – لاشه یک فک خزری توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست در ساحل رودسر واقع در شرق گیلان دیده شده است. 

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان به ایرنا ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر با اعلام این خبر گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر  حین ماموریت گشت،کنترل و جلوگیری از تخلفات شکار و صید، لاشه یک  فک خزری را در ساحل این شهرستان کشف کردند.  
علی محمد پور بیان کرد: فک خزری با نام علمی  Phoca Caspica و نام لاتین Caspean Seal در گروه پستانداران دریایی جا دارد و شکار آن ممنوع است؛. قلمروی این گونه ارزشمند، تنها دریاچه خزر است که نیازمند توجه مضاعف به منظور حفاظت و تامین محیطی سالم برای زیستن است.
وی ادامه داد:عواملی چون گیر افتادن در تورهای ماهیگیری، برخورد با قایق ها ، کشتی ها و همینطور برخی اوقات کشتار عمدی توسط ماهیگیران و شکارچیان، آلودگی های زیست محیطی، کاهش ذخایر غذایی دریاچه خزر از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت فک های خزری به شمار می رود.
محمد پور، از مردم خواست در صورت مواجهه  با فک زنده، از آسیب زدن به این موجود ارزشمند خودداری نموده و همچنین در صورت مشاهده لاشه فک، مراتب را به نزدیکترین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان یا پاسگاه های محیط بانی اطلاع دهند.
گیلان از چابکسر در شرق تا آستارا در غرب گیلان دارای بیش از ۲۷۰ کیلومتر نوار ساحلی است.