انزلی-ایرنا-معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی از صادرات ۳۲۰ TEUکانتینر کالا از مجتمع بندری کاسپین و مسیر کریدور چین، قزاقستان ، ایران در سه ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا امین افقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر با تاکید بر برنامه های صادرات کالا از مجتمع بندری کاسپین اظهار کرد: توجه به صادرات کالا و ترغیب صادرکنندگان کشورمان به ارسال کالاهای خود از طریق بندرکاسپین از برنامه های در دستور کار این مجتمع بندری است .
وی افزود: در سه ماهه نخست امسال، سه فروند کشتی حامل محصولات تولیدی کشورمان از مسیر کریدور چین،قزاقستان،ایران به وسیله حمل و نقل ترکیبی به مقصد چین صادر شده است .
عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی ادامه داد: میزان صادرات کانتینری به چین در سه ماهه نخست امسال ۳۲۰ TEUکانتینر (هر TEUمعادل یک کانتینر ۲۰ یا ۴۰فوت)بوده که از مسیر کریدور چین، قزاقستان ، ایران به کشور چین صادر شده است .
معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به رشد بیش از دو برابری ورود و خروج کشتی ها به بندرکاسپین ادامه داد: در سه ماهه نخست امسال ۴۵ فروند کشتی در مجتمع بندری کاسپین پهلو گرفته اند که در مقایسه با ۱۴ فروند پهلوگیری کشتی ها در این بندر در مدت مشابه سال گذشته ، بیانگر افزایش ۲۲۱ درصدی پهلوگیری کشتی ها در این بندرمهم خزر است .
افقی اضافه کرد: با پهلوگیری این کشتی ها در بندرکاسپین ، ۱۳۷ هزار تن کالا تخلیه و بارگیری شد که در مقایسه با ۴۹ هزار تن کالای وارد و خارج شده از این بندر در سه ماه نخست سال گذشته، نشان دهنده افزایش ۱۸۰ درصدی است.
وی به تنوع بخشی به کالاهای ورودی و خروجی به مجتمع بندری کاسپین به عنوان یکی از رویکردهای مهم سازمان منطقه آزاد انزلی اشاره و تاکید کرد: در سه ماهه نخست امسال ۲۰ فروند کشتی حامل غلات، سه فروند کشتی تخته و ۹ فروند نیز کشتی حمل کننده روغن خوراکی مورد نیاز کشور،در راستای تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی و صنعتی کشور در این مجتمع بندری اقدام به تخلیه کالاهای خود کرده اند.
افقی با اشاره به افزایش سه برابری تعداد کشتی های حامل کالا در مسیر کریدور چین-قزاقستان-ایران همچنین گفت: در سه ماهه نخست امسال ۱۰ فروند کشتی در این مسیر کالا حمل کرده اند که در مقایسه با سه فروند کشتی در مدت مشابه سال قبل ، آمارها بیانگر رشد ۲۳۳ درصدی در میزان اقبال فعالان اقتصادی به کریدوری است که به منظور کاهش هزینه ها و زمان حمل و نقل کالا میان دو کشور و ترانزیت کالا میان چین و کشورهای غرب آسیا، از سوی این سازمان ایجاد شده است .
وی به ورود ۶۸۵کانتینر تجاری مواد اولیه واحدهای تولیدی کشور ، از چین ومسیرکریدور جدید به بندرکاسپین اشاره و اظهار کرد: این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۸۸ کانتینر بود که شاهد رشد ۲۶۴ درصدی در این زمینه هستیم .
افقی با بیان اینکه در مدت فعالیت این مجتمع بندری،بیش از ۹۵ درصد از کالاهای وارداتی از طریق بندر کاسپین در دسته کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی منطقه و کشور قراردارند گفت: میزان تخلیه و بارگیری ماشین های سنگین در سه ماهه نخست امسال در مجتمع بندری کاسپین شش هزار و ۱۷۶ دستگاه بوده که نسبت به ۸۸۵ ماشین بارگیری شده در سه ماهه اول سال قبل نشان دهنده رشد ۵۹۷ درصدی است
،  مجتمع بندری کاسپین در سال ۹۷ در تنها منطقه آزاد شمال کشور فعالیت خود را آغاز کرده است که خلق ارزش و ایجاد مزیت های رقابتی،کوتاهی مسیر، آبخور بالا و پسکرانه وسیع بندری، کاهش هزینه های حمل و نقل کالا،فعال نمودن مسیرهای ترانزیتی بین المللی(شمال-جنوب و چین-قزاقستان-ایران)، تسریع و تسهیل خدمات بندری و ترانزیتی به فعالان اقتصادی، اجرای تعرفه های ترجیحی اتحادیه اقتصادی اوراسیا ،ارائه مشوق های قانونی متنوع از سوی این سازمان بهمراه افزایش روز افزون زیرساخت های مورد نیاز خدمات رسانی در حوزه های مختلف بندری و نزدیکی به تهران و مراکز تولیدی و جمعیتی کشور از مهم ترین دلایل استقبال بازرگانان از مجتمع بندری کاسپین می باشد.
هم اکنون سه پست اسکله در مجتمع بندری کاسپین در حال خدمات رسانی و فعالیت است که در این میان عملیات احداث دو پست اسکله کارگو (عمومی) با سرمایه گذاری بخش خصوصی و یک پست اسکله رورو چندمنظوره با سرمایه گذاری سازمان در حال انجام است که تا بهار سال آینده این سه پست جدید نیز به بهره برداری می رسند و با اتصال این مجتمع بندری به خط ریل سراسری، علاوه بر تکمیل شدن حلقه های زیرساختی شبکه حمل و نقل ترکیبی منطقه آزاد انزلی در کریدورهای بین الملل، امکان اتصال بنادر جنوبی کشورمان به این منطقه از طریق راه آهن فرآهم می شود.