ایسنا/گیلان رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل گفت: شکارچی پلنگ گیلان پس از ردزنی و مراقبت مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل دستگیر شد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا لطیف جواهر دشتی در جمع خبرنگاران گفت: شخصی که چندی پیش در حوزه شهرستان سیاهکل یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود، پس از ردزنی، تعقیب و مراقبت شبانه روزی سرانجام در دام ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان گرفتار شد.

وی درباره چگونگی دستگیری این فرد متخلف ادامه داد: پس از هماهنگی با دادستان، فرمانده انتظامی و رئیس پلیس اطلاعات شهرستان، مامورین یگان حفاظت این اداره به عنوان خریدار پوست پلنگ با فرد مورد نظر قرار ملاقات گذاشته و در حین انجام معامله موفق شدند با استفاده از حکم قضایی ورود به منزل، ضمن ضبط پوست پلنگ، یک قبضه سلاح شکاری غیر مجاز و تعدادی تیر فشنگ از منزل شکارچی متخلف کشف و ضبط کنند.

جواهردشتی خاطرنشان کرد: این شکارچی ریزنقش، با دستور دادستان به بازداشتگاه اعزام شده و پرونده تخلف وی نیز در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: شهرستان سیاهکل به جهت برخورداری از جنگل‌های بکر هیرکانی و زیستگاه‌های منحصر بفرد، پناهگاه و مامن مناسبی برای زیستن گونه‌های شاخص حیات وحش مانند پلنگ است.

 رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل خاطرنشان کرد: از دیرباز، تعارض جنگل نشینان و حمله جانوران درنده مانند پلنگ به احشام آنان، یکی از دغدغه های کارشناسان محیط زیست بوده است.  

وی گفت: عمده دامداران این منطقه براساس آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفته در سال‌های اخیر و حسب اعتقادات سنتی خود با این گربه سان بزرگ و زیبا، سازگار شده‌اند و از آسیب به آن خودداری می کنند.

جواهر دشتی افزود: اما در این میان هستند افراد سودجویی که به طمع فروش پوست این جانور یا تاکسیدرمی آن به شکار آن مبادرت می‌کنند. شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به منظور جلوگیری از شکار این گربه سان ارزشمند ایران، مبلغی معادل یک صد و بیست میلیون تومان ضرر و زیان تعیین کرده است.