رشت – یک شکارچی متخلف که چندی پیش یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردگیری و مراقبت ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل واقع در شرق گیلان دستگیر شد.  

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان به ایرنا، رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل با اعلام این خبر گفت :شخصی که چندی پیش در حوزه شهرستان سیاهکل یک قلاده پلنگ را شکار کرده بود پس از ردگیری، تعقیب و مراقبت شبانه روزی سرانجام در دام ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان گرفتار شد.
لطیف جواهر دشتی درباره چگونگی دستگیری این فرد متخلف اظهار کرد: پس از هماهنگی با دادستان، فرمانده انتظامی و رئیس پلیس اطلاعات شهرستان، ماموران یگان حفاظت این اداره بعنوان خریدار پوست پلنگ با فرد مورد نظر قرار ملاقات گذاشته و در حین انجام معامله موفق شدند با استفاده از حکم قضایی ورود به منزل، ضمن ضبط پوست پلنگ، یک قبضه سلاح شکاری غیر مجاز و تعدادی تیر فشنگ از منزل شکارچی متخلف کشف و ضبط کنند. 
جواهردشتی افزود: این شکارچی ریزنقش، با دستور دادستان به بازداشتگاه اعزام شده و پرونده تخلف وی نیز در اختیار مرجع قضایی قرار گرفت.
 شهرستان سیاهکل به دلیل برخورداری از جنگلهای بکر هیرکانی و زیستگاه های منحصر بفرد ، پناهگاه و مامن مناسبی برای زیستن گونه های شاخص حیات وحش مانند پلنگ است؛ از دیرباز، تعارض جنگل نشینان و حمله جانوران درنده مانند پلنگ به احشام آنان، یکی از دغدغه های کارشناسان محیط زیست بوده است.  عمده دامداران این منطقه بر اساس آموزش و اطلاع رسانی صورت گرفته در سالهای اخیر و حسب اعتقادات سنتی خود با این گربه سان بزرگ و زیبا، سازگار شده اند و از آسیب به آن خودداری می کنند. اما در این میان هستند افراد سودجویی که به طمع فروش پوست این جانور یا تاکسیدرمی آن به شکار  مبادرت می کنند. شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به منظور جلوگیری از شکار این گربه سان ارزشمند ایران، مبلغی معادل یک صد و بیست میلیون تومان ضرر و زیان تعیین کرده است.