رشت – استاندار گیلان در نشست با نمایندگان استان در مجلس یازدهم گفت: توسعه استان با تقویت وحدت، انسجام، وفاق، همدلی و جلب مشارکت عمومی مردم حاصل می شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع عصر شنبه در این نشست با تاکید بر اینکه ارائه خدمات ضروری به مردم لحظه ای قطع نشده و این یک افتخار برای دولت است، افزود : بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان طی سال گذشته حدود ۱۰٫۵ درصد بوده که تک رقمی کردن آن تا پایان دولت دوازدهم هدف گذاری کرده ایم.

وی گفتمان کاری خود را بر محور وحدت، انسجام، وفاق، همدلی و مشارکت عمومی عنوان و اضافه کرد: هم اقتضای شرایط عمومی کشور و استان و هم اعتقادم بر تعامل سازنده و مثبت با نمایندگان و تلاش و هم افزایی در راستای توسعه استان است و این، یک شعار نیست.

وی با بیان اینکه توسعه استان در این صورت محقق می شود ، ادامه داد: در این راستا باید افزایش مشارکت اجتماعی را در دستور کار قرار داده و در عین حال آرامش اجتماعی و حفظ امنیت را اولویت بدانیم.

وی با یادآوری نرخ ۴۳٫۵ درصدی مشارکت اقتصادی استان در سال گذشته که ۳٫۶ دهم درصد بالاتر از متوسط نرخ کشوری است، گفت: باید نسبت به جلب رضایت مردم اهتمام ورزیم و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای اشتغال آفرینی ، یکی از جلوه های استفاده از پتانسیل های مردمی است.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: برای پیشبرد امور استان راهی جز مبنا قرار دادن و لحاظ کردن اسناد بالادستی و حل ریشه ای مشکلات و چالش ها نیست و در این مسیر نمایندگان خانه ملت هم باید نقش خود را ایفا کنند.

وی پسماند و مسائل محیط زیست را از جمله موضوعات مورد توجه خواند وبا اشاره به اختصاص اعتباراتی قابل توجه به شهرداری ها برای رفع این چالش ها، پیگیری این موارد توسط نمایندگان مردم از شوراها و شهرداری ها را در به ثمر رساندن این مسائل اثربخش دانست.

زارع به موضوع چای سنواتی و سواحل و تفرجگاه ها نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه ها  کار کارشناسی انجام شده تا دغدغه های این بخش ها برطرف شود.

وی با اشاره به کاهش آمار غرق شدگان در سواحل استان طی سال ۹۸ نسبت به سال ماقبل، این آمار را امیدبخش دانست و گفت: امسال هم تدابیر لازم در این ارتباط اندیشیده شده تا شمار غرق شدگان همچنان روندی نزولی داشته باشد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش به شیوع ویروس کرونا و آسیب های تحمیل شده ناشی از آن اشاره و اضافه کرد: طبق تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا، رفع محدودیت ها با رویکرد حفظ مشاغل مرتبط و در عین حال ارائه توصیه ها و هشدارهای لازم برای رعایت موارد بهداشتی خواهد بود.

وی با اشاره به مشخصه های جغرافیایی گیلان و حادثه خیز بودن این استان افزود: باید برای مدیریت بحران از همه ظرفیت ها بویژه بخش خصوصی استفاده کنیم و به فرمانداران به عنوان رئیسان شورای مدیریت بحران شهرستان ها تأکید شده نسبت به احصاء ظرفیت ها اقدام کنند.

استاندار گیلان ابراز اطمینان کرد که اعتبارات استان بر اساس انصاف و عدالت و بر اساس شاخص جمعیت و محرومیت بین شهرستان ها توزیع می شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر کمک ، همگرایی و پشتیبانی از دولت با حفظ نگاه نظارتی گفت: همه با مدیریت استان همکاری وبرای توسعه این خطه تلاش می کنیم وو امیداست نتایج خوبی حاصل شود.

احمد دنیا مالی، برگزاری نشست منظم نمایندگان با نماینده عالی دولت در استان را در حل مسائل موثر خواند و افزود: باید تلاشی مضاعف برای به بهره برداری رساندن پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالا انجام دهیم.

وی با مثبت خواندن تبادل نظر انجام شده با استاندار در این نشست گفت: برنامه‌هایی تدوین شده تا نرخ بیکاری در استان، تک رقمی شود و این امر با فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی امکان پذیر است.

همچنین در این نشست محمدرضا احمدی سنگری و سیدعلی آقازاده نمایندگان شهرستان رشت، رسول فرخی میکال نماینده شهرستان های لاهیجان و سیاهکل، خلیل بهروزی‌فر نماینده فومن و شفت، حسن محمدیاری نماینده مردم شهرستان های رضوانشهر، ماسال و تالش، غلامرضا مرحبا نماینده آستارا، مهرداد گودرزوند چگینی نماینده شهرستان رودبار، پرویز محمدنژاد نماینده لنگرود و حجت الاسلام محمد صفری نماینده رودسر و املش طی سخنانی ضمت قدردانی از تعامل استاندار گیلان برخی محورها را مورد توجه قرار دادند.

ضرورت رونق مکانیزاسیون کشاورزی، جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و توجه به ظرفیت گردشگری و محیط زیست، بهسازی راه، آب شرب، مناطق رانشی، فعال شدن شهرک های صنعتی و تجهیز اراضی کشاورزی ، رسیدگی به مسئله پسماند در مناطق گردشگری، چای سنواتی، موضوع دریافت عوارض در مناطق گردشگری، ساماندهی ساکنان فصلی مناطق ، پرداخت تسهیلات خوداشتغالی به جوانان و تأمین قیر مورد نیاز برای پروژه های عمرانی ، توجه به ظرفیت های گردشگری، کشاورزی و تجارت ، رفع موانع بخش اشتغال این حوزه ها، رسیدگی به موضوع اشتغال، ساماندهی وضعیت آب و راه ها بویژه در مناطق رانشی ، توجه منابع طبیعی به ساخت و سازها، توجه به طرح جامع مزیت شناسی گیلان و نیز نیروهای انسانی به عنوان منبع ثروت، رسیدگی به دشواری های دامداران و کشاورزان از جمله این محورها بود.

همچنین در این نشست معاونان سیاسی، امنیتی و اجتماعی و هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز گزارش هایی از اقدامات انجام شده در حوزه های تحت مدیریت خود بیان کردند.