انزلی-ایرنا- انزلی زادگاه جلیل ضیاء پور پدر نقاشی نوین ایران این روزها شاهد گشایش نگارخانه ای است که می خواهد مردم این شهر ساحلی را بیش از پیش با جلوه های هنر مدرن آشنا کند و سواد بصری مردم شهر را تعالی بخشد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا مریم اشکانیان مدیر این نگارخانه خود هنرمندی است که آثارش در سطح جهانی شناخته شده و در نگارخانه های مهم به نمایش گذاشته می شود.

اشکانیان می گوید : از آنجا که در انزلی  فضای حرفه ای برای نمایش آثار وجود نداشت همیشه دغدغه ایجاد یک نگارخانه حرفه ای در شهرم را داشتم . سال ۹۸ همراه  صابر ابر تصمیم گرفتیم که کافه گالری را در انزلی ایجاد کنیم . قرار بود نگارخانه اول فروردین ۹۹ همراه  با بهار و شکوفایی گل ها گشایش یابد و نوید ایجاد یک فضای فرهنگی را بدهد که به لحاظ فضا و  محتوای آثار نظیرش حتی در مرکز استان نیست.

اما کرونا مجال گشایش نگارخانه را نداد . مدیر نگارخانه تصمیم گرفت مناسبت فرخنده دیگری را به این کار اختصاص دهد و این چنین شد که پنجم اردیبهشت زادروز جلیل ضیاء پور پدر نقاشی مدرن  و آغاز گر نقد هنری در ایران بعنوان تاریخ گشایش نمایشگاه انتخاب و با توجه به شرایط قرنطینه ای به صورت آنلاین افتتاح و سرانجام دوم خرداد درهای نگارخانه به روی مخاطبان باز شد.

عنوان نخستین نمایشگاه برگزار شده ” چو گل ده روز” و برگرفته از یکی از رباعیات حافظ است . این مدت عمر ما چو گل ده روز است/خندان لب و تازه‌روی می‌باید بود.

در این نمایشگاه گروهی آثار ۱۰ هنرمند ساسان ابری ، پونه اوشیدری، مرتضی پور حسینی، حسین تمجید، آهو حامدی، امیر سقراطی، ساله شریفی، امیر فرهاد، کسری گلرنگ، جانان نوذری تا هفتم خرداد در معرض تماشا قرار دارد.

کارها با سبکهای مختلف جوهر، ماژیک، چاپ، دوخت و آبرنگ اما همگی با موضوع و محوریت گل است.

صابر ابر ، هنرمند عرصه سینما و تئاتر که در ایجاد این نگارخانه نیز مشارکت دارد در بیانیه نمایشگاه آورده است: ترک یا ماندن/ ماندن در توان بودن/ شاخه ای که برای تعلق جدا مانده ، صبور و بی کلام/ برای یاد بود از کسی یا به کسی / یا روزی به روزی دیگر/ به رسم / به دست / چیده و گریان بر پهنه چمن / سایه انداخته بر دیوار تنهایی خانه / مانده در لیوان ” او” / امروز زنده ، فردا خمود/ شاید ده روز ….

اشکانیان در مورد شیوه فعالیت نگارخانه می افزاید : مصمم به برگزاری ۱۲ نمایشگاه در طول یک سال هستیم و از هم اکنون تا آبان ماه برای برگزاری نمایشگاه ها برنامه ریزی شده و طبق استاندارد نمایشگاهی دنیا هر نمایشگاه به مدت یک ماه برپا است .  

جمعه ۱۶ خرداد نمایشگاهی از آثار برادران قاسمی در این نگارخانه در معرض تماشا قرار داده می شود .

این هنرمند و نگارخانه دار جوان در گفت و گو با ایرنا خاطرنشان می کند: ایده اصلی من این است که مردم را با آثار هنری آشنا کنم تا سطح سلیقه و سواد بصری شان افزایش پیدا کند . مردم آثار خوب را از بد تشخیص دهند و جایی برای کارهای هنری در خانه هایشان باز کنند.

اشکانیان با اشاره به ضعف آموزش هنر در مدارس و هنرستانها افزود: فرد باید از کودکی با هنر آشنا شود . در  موزه ونگوگ هلند بچه ها از بازدیدکنندگان دائمی نمایشگاه ها هستند و مدارس برای این کار برنامه ریزی می کنند در حالی که در ایران در بسیاری از موزه ها و نگارخانه ها ذکر می شود که از آوردن کودکان زیر هشت سال خودداری کنید . این کار نادرستی است  شاید جرقه هنر در همین دیدارها در ذهن بچه زده شود.

وی در ادامه از ابراز علاقه خود به ایجاد فضایی رقابتی برای نگارخانه های انزلی و گیلان و آمادگی اش برای ارائه مشاوره و کمک به علاقمندان به گشایش نگارخانه سخن گفت و تصریح کرد: کاش شاهد افزایش نگارخانه ها در شهر باشیم تا مردم به جای وقت گذرانی در قلیان سراها به گالری بیایند و با هنر آشنا شوند.

این بانوی هنرمند خاطرنشان کرد: ما برای ارتقای فرهنگ جامعه نیاز به تالار موسیقی، سالن تئاتر و سینمای استاندارد و جذاب برای مخاطب داریم .

وی یادآور شد: بهترین گالری های خاورمیانه در دبی هستند . دوبی هر سال سه روز مانده به بهار تا سوم فروردین ،میزبان بازار هنر است از همه جای دنیا کار می آورند . لوور پاریس در ابوظبی شعبه دارد . در ترکیه رویداد هنری چون استانبول کانتمپورری ، و در آنکارا آرت ترکی را داریم و راه طولانی را برای داشتن مکانها و رویدادهای فرهنگی این چنینی داریم.

گیلان بعنوان  بنیانگزار و مهد جریان مدرنیسم و نوگرایی در ایران و زادگاه هنرمندان جریان ساز و پیشرو است.

دوستداران فرهنگ می توانند از دریچه نگاه این نگارخانه با هنر مدرن آشنا شوند و جان و جهانشان را سرشار سازند .