ایسنا/گیلان استاندار گیلان، با بیان اینکه مدارس پس از ضدعفونی کردن از ۲۷ اردیبهشت ماه به مدت یک ماه برای رفع اشکال بازگشایی می شوند و حضور دانش آموزان اختیاری است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا ارسلان زارع در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا، با قدردانی از همکاری های مردم برای اجرای تصمیمات ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا، اظهار کرد: نتایج قابل قبول این همکاری، دستیابی به ثبات نسبی و مدیریت این بیماری در استان و کاهش تعداد نفرات بستری در بسیاری از شهرستان‌هاست.

وی با بیان اینکه همچنان از مردم آگاه و فهیم استان انتظار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نیز اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی را داریم، افزود: رعایت دقیق توصیه های مراقبتی در همه زمینه ها، باعث می‌شود تا شاهد افزایش مناطق سفید استان و بازگشایی اماکن مذهبی و دیگر مکان ها باشیم.

استاندار گیلان، به درخواست بیمارستان‌ها در سطح کشور و استان طی روزهای گذشته مبنی بر ضرورت اهدای خون توسط مردم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با استقبال مردم گیلان در روز گذشته اهدای خون نسبت به روز ماقبل ۹۵ درصد افزایش داشته که انتظار می‌رود این مراجعه با توجه به نیاز ضروری به گروه‌های مختلف خونی در روزهای آتی به ویژه شب‌های قدر استمرار یابد.

زارع، همچنین با اشاره به در پیش بودن شب های قدر، به صداوسیمای مرکز استان تاکید کرد با پخش مراسم های مناجات در مکان هایی مشخص و با جمعیتی معدود، حال و هوای معنوی این شب‌ها را برای مردم در منازل زنده نگاه دارد و یادآور شد: البته بازگشایی مساجد و بقاع متبرکه برای برگزاری آیین های این مناسبت ارزشمند، طبق مصوبه ستاد ملی تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با بیان اینکه مدارس با حضور معلمان و مدیران از ۲۷ اردیبهشت ماه به مدت یک ماه برای رفع اشکال بازگشایی می شود و حضور دانش آموزان اختیاری است، عنوان کرد: ضد عفونی کردن مدارس، ضرورت دارد و در این بخش از ظرفیت سپاه، نیروی زمینی ارتش، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با همکاری شبکه‌های بهداشت استفاده می‌شود.

استاندار گیلان، همچنین دغدغه پرستارانی که به صورت قرارداد کوتاه مدت در ایام شیوع کرونا با بیمارستان‌ها همکاری کرده اند، را قابل پیگیری خواند که این اهتمام در استان وجود دارد.

زارع، به دستگاه های اقتصادی که رسالت مهمی در دوران پساکرونا دارند، تاکید کرد که با مشارکت و همکاری فعالان بخش خصوصی، بکوشند چرخ اقتصاد و اشتغال کشور با سرعتی بیشتر به حرکت درآید و با اشاره به نگرانی برخی صاحبان مشاغل به منظور بهره‌مندی از تسهیلات کم بهره دولت، گفت: با توجه به اینکه در قالب ۱۳ رسته اصلی اعلام شده از سوی دولت بالغ بر صدها زیررسته پیش‌بینی شده، جای نگرانی برای صاحبان مشاغل نیست.