آستارا – دبیر ستاد رسیدگی به امور مساجد آستارا نورافشانی محوطه و تزئین نمای ۲۰ مسجد در شب نیمه‌شعبان را از برنامه‌های هیات امنا در شرایط تعطیلی اماکن مذهبی برای مقابله با بیماری کرونا اعلام کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا جمشید مهدوی روز دوشنبه در جلسه هیات امنای مساجد در اداره اوقاف و امور خیریه آستارا اظهار کرد: در شرایط تعطیلی مساجد و خانه نشینی مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا، مساجد تزئین و عطرافشانی خواهند شد و در روزهای ۲۰ و ۲۱ فروردین ماه، بعد از اذان مغرب در تمام مساجد دعای فرج پخش خواهد شد.

وی بیان کرد: هیات امنای مساجد با همکاری خیران، ۱۲ بسته غذایی را تهیه و بین خانوارهای نیازمند توزیع خواهند کرد و توزیع ۱۰۰ بسته حاوی ماسک، شکلات و پیام تبریک نیمه شعبان، در دستور کار هیات امنای مساجد قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه‌های دینی، فرهنگی و معنوی را در فضای مجازی اجرا خواهیم کرد و متولیان امور فرهنگی با ظرفیت‌های مناسب، در این راستا همکاری کنند.

پیشتر، ستاد شئونات فرهنگی مناسبت های مذهبی آستارا نیز موارد مشابهی را برای اجرا در اعیاد شعبانیه تصویب و برای اجرا به هیات امنای مساجد و محلات ابلاغ کرده بود.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است و از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و ۸۷ مسجد در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.