آستارا – مدیر شبکه بهداشت و درمان تالش خبر تعطیلی بیمارستان شهید نورانی پس از افتتاح بیمارستان جدید این شهرستان را تکذیب کرد و گفت: بخش‌هایی از مرکز درمانی قبلی به درمان بیماران اختصاص دارد و قسمت‌هایی نیز برای آموزش رشته‌های علوم پزشکی در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا دکتر حسین نعمتی روز دوشنبه در بازدید از بیمارستان شهید نورانی تالش اظهار کرد: بخش هایی از این بیمارستان نظیر اورژانس و دیالیز و یکی از بخش های چهارگانه آن همچنان فعال خواهد ماند و قسمت های دیگر به آموزش دانشجوهای بهیاری، مامایی و برخی رشته های پیراپزشکی اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: ۹۵ درصد بیمارستان جدید تجهیز شده و بخش های رادیولوژی و آزمایشگاه در حال تجهیز است و در اوج شیوع بیماری کرونا فقط بخشی از بیمارستان جدید برای درمان بیماران کرونایی مورد بهره برداری قرار گرفت و  و پس از عبور از بحران کرونا، افتتاح و بهره برداری خواهد شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تالش گفت: از روز نخست پذیرش و درمان بیماران کرونا ۲۰ تخت برای مبتلایان این بیماری اختصاص یافته بود و بعدها با توجه به شیوع بیماری، به ۱۰۰ تخت افزایش یافت.

 وی اظهار کرد: در اوج بیماری کرونا ۵۰ تخت بیمارستان جدید را نیز به بیماران کرونایی اختصاص داده بودیم و به لطف خدا و با اقدامات پیشگرانه و درمانی، بستری بیمار کرونایی در بیمارستان جدید به صفر رسیده است.

او بیان کرد: تعداد بیماران ورودی به بیمارستان کاهش یافته است و با توجه به دستوالعمل وزارت بهداشت درمان، استان گیلان در سطح کشور به عنوان نخستین استان، طرح غربالگری را شروع کرد و همکاران ما ۹۸ درصد مردم تالش را غربالگری کردند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تالش گفت: با اجرای طرح غربالگری بیماران کرونا، افراد مبتلا شناسایی و تعدادی در بیمارستان و مراکز بهداشتی درمان شدند و ۹۸ بیمار با دریافت آموزش های لازم، در منازل خود تحت درمان قرار گرفتند.

نعمتی از مردم تالش خواست، تا ریشه کنی کامل کرونا با رعایت نکات و توصیه های بهداشتی و ماندن در خانه ها، با کادر درمانی همکاری کنند و در غیر این صورت، زحمت های مدافعان سلامت به هدر خواهد رفت و بیماری اوج خواهد گرفت.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است و از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه ، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.