آستارا – فرماندار آستارا گفت: عوامل نظارتی مستقر در گردنه حیران و دهستان قره‌سو، برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا مانع ورود چهار هزار دستگاه خودرو دارای پلاک غیر گیلان به این شهرستان شدند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حسن رستم زاد روز یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری آستارا اظهار کرد: عوامل پلیس راه، نیروی انتظامی، سپاه، مرزبانی و هلال احمر از هفتم فروردین ماه فقط به خودروهای پلاک بومی و کامیون های مواد غذایی و سوخت، اجازه ورود به شهرستان آستارا داده اند.

وی ادامه داد: درصد بالایی از مردم با خود مراقبتی و ماندن در خانه، مانع گسترش ویروس شدند و شمار بیماران مشکوک به کرونا در این شهرستان رو به کاهش و ۴۰ تخت بخش قرنطینه بیمارستان خالی است.

وی بیان کرد: ۱۰۰ درصد مردم آستارا در بیماریابی کرونا غربالگری شدند و به علت کاهش ترددها، مصرف بنزین در فروردین ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۷۰ درصد کاهش یافته است.

فرماندار آستارا گفت: دستگاه های اجرایی به وظایف خود در مقابله با کرونا به خوبی عمل کردند و تولید آب ژاول یا ماده ضدعفونی در شرکت آب و فاضلاب شهری آستارا نمونه بارز عمل به شعار سال است و دانشگاه ها تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و روانی کرونا را بررسی کنند.

رستم زاد بیان کرد: تا بیستم فروردین ماه واحدهای صنفی غیرضرور تعطیل و اجرای فاصله گذاری اجتماعی دایر خواهد بود و آموزش و پرورش، مدارس را قبل از بازگشایی ضذعفونی کند.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و محور آستارا به اردبیل از مسیرهای پرتردد شمال ایران است.