آستارا – جانشین سپاه ناحیه آستارا اعلام کرد: شمار بیماران مشکوک به کرونا در روز نخست شیوع بیماری در این شهرستان، ۱۱۴ نفر بود و خوشبختانه هر روز از تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان کاسته شده و اکنون به ۴۶ نفر رسیده‌است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا سرهنگ فردین عباس زاده روز پنجشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران کرونا در فرمانداری آستارا گفت: کاهش تدریجی شمار بیماران و بستری های کرونا در آستارا نشانگر نتایج مثبت اقدامات کادر درمانی، مسئولان شهرستان و همراهی مردم فهیم و فرهنگی است.

وی افزود: تمکین اهالی آستارا به ماندن در خانه ها تا فروکش کردن بیماری کرونا و همچنین مقابله با ورود گردشگران به این شهرستان برای مهار بیماری موثر بوده است و این اقدامات باید ادامه یابد.

وی ادامه داد: امروز ۱۰ تن محلول ضدعفونی از ناحیه سپاه آستارا برای ضدعفونی و گندزدایی معابر در اختیار شهرداری قرار گرفت و همکاری بازاریان در تعطیلی مغازه های غیرضرور و رسانه ها در آگاهی عمومی قابل تقدیر است.

جانشین فرمانده سپاه آستارا بیان کرد: اداره تبلیغات اسلامی، روحانیان و شهرداری آستارا در کفن و دفن بهداشتی و شرعی متوفیان کرونا، با سپاه به خوبی همکاری می کنند و برای تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز روحانیان تلاش می کنیم.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.