آستارا – رئیس اتاق اصناف آستارا گفت: ۱۱ واحد صنفی به دلیل بی‌توجهی به مصوبات ستاد مدیریت بحران کرونا مبنی بر تعطیلی مغازه‌های غیرضرور برای جلوگیری از شیوع بیماری، با مشارکت نیروی انتظامی پلمب شد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حسین ابوالحسنی روز پنجشنبه در جلسه ستاد پیشگیری از کرونا در فرمانداری آستارا اظهار کرد: تعدادی از قنادی ها بدون توجه به اخطارها فعالیت می کنند و برای پلمب آنها به همکاری فرمانداری و نیروی انتظامی نیاز است.

وی بیان کرد: بازرسی از بازار شهر لوندویل تشدید و به ۸۹ واحد صنفی به دلیل فعالیت غیرقانونی اخطار داده شد و در صورت فعالیت مجدد پلمب خواهند شد.

وی از مالکان واحدهای صنفی بازار ساحلی خواست، با توجه به تعطیلی بازار، از دریافت اجاره بهای یک ماه مستاجران خود چشم پوشی کنند.

ابوالحسنی اظهار کرد: فعالیت تعمیرکاران خودروها با همکاری اداره صنعت، معدن و تجارت نوبت شده است اما برخی قلیان سراها در خاموشی فعالیت می کنند و با متخلفان برخورد خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا هم گفت: قنادی هایی که بدون توجه به اخطارها فعالیت می کنند، از فردا پلمب خواهند شد.

کامبیز لقمانی مقدم ادامه داد: برای بخشش اجاره بهاء اتاق اصناف با همکاری اتحادیه های صنفی و هیات امنای بازار ساحلی اقدام شود و فرمانداری نیز حمایت می کند.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

 بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و بیش از پنج هزار واحد تجاری در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.