آستارا – فرماندار شهرستان آستارا از شهرداری‌های آستارا و لوندویل خواست، برای پیشگیری از شیوع کرونا خیابان‌ها، معابر و محلات را هر روز ضدعفونی و گندزدایی کنند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حسن رستم زاد روز پنجشنبه در جلسه ستاد پیشگیری از کرونا در فرمانداری آستارا اظهار کرد: ضدعفونی هفتگی فضاهای عمومی کافی نیست و باید روزانه اقدام شود و محلول گندزدایی به مقدار لازم تامین شده است.

وی ادامه داد: ضدعفونی معابر روستایی با همکاری بخشداری ها و دهیاری ها جدی گرفته و از بازی در زمین های ورزشی والیبال و فوتبال در روستاها، با همکاری اداره ورزش و جوانان و نیروی انتظامی جلوگیری شود.

وی افزود: آب، برق و گاز مشترکان نباید به دلیل بدهی قطع شود و علاوه بر تشدید نظارت بر تعطیلی بازارها، واحدهای صنفی غیرضرور تعطیل شوند و مردم با ماندن در خانه ها برای قطع زنجیره شیوع کرونا کمک کنند.

فرماندار آستارا ادامه داد: در تامین ارزاق عمومی و مایحتاج مردم مشکلی وجود ندارد و با هرگونه گرانفروشی برخورد و دکه های بین راهی گردنه حیران نیز پلمب شود.

 ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

 بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در ۲ بخش مرکزی و لوندویل در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.