آستارا – فرماندار آستارا گفت: طبق مصوبه ستاد کشوری مقابله با کرونا، تردد خودروهای غیربومی در محور آستارا-اردبیل از ساعت۲۴ امروز (پنجشنبه) تا اطلاع بعدی ممنوع است و فقط وسایل نقلیه دارای پلاک گیلان و کامیون‌های باری اجازه ورود خواهند داشت. 

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حسن رستم زاد روز پنجشنبه در حاشیه بازدید فرمانده انتظامی گیلان از طرح تب سنجی مسافران در گردنه حیران آستارا اظهار کرد: ممنوعیت گذر خودروهای غیربومی برای قطع شیوع ویروس کرونا در ورودی استان گیلان اجرا می شود و مردم با عوامل طرح همکاری کنند و فرماندهی انتظامی گیلان نیز، به تامین نیرو متعهد شده است.

وی اضافه کرد: طرح تب سنجی در گردنه حیران به خوبی اجرا می شود و همکاری نیروهای بیمارستان، اصناف و سازمان های مردم نهاد جهت مبارزه با کرونا قابل تقدیر است.

فرماندار آستارا گفت: سلامتی هموطنان در اولویت امور است و اصحاب رسانه با همراهی رسانه های استان اردبیل، خبر ممنوعیت تردد خودروهای غیربومی در گردنه حیران را در فضای مجازی استان های گیلان و اردبیل منتشر کنند.

 ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و محور آستارا به اردبیل از مسیرهای پرتردد شمال ایران است.