آستارا – فرماندار آستارا گفت: پنج هزار و ۲۳۲ نفر در قالب هزار و ۷۴۴ خودرو از سوم تا پایان روز پنجم فروردین ماه، توسط عوامل جمعیت هلال احمر و دستگاه‌های ذیربط برای پیشگیری از بیماری کرونا، در گردنه حیران مورد تب‌سنجی قرار گرفتند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حسن رستم زاد روز چهارشنبه اظهار کرد: این طرح از ۲۸ اسفندماه آغاز شده است و ۱۵ نفر به علت تب بالا به مرکز درمانی حیران منتقل شده بودند و به بقیه افراد، گواهی سلامت صادر شده است.

 وی ادامه داد: پیش از این نیز ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر در گردنه حیران تب سنجی شده بودند و شهروندان آستارا نیز هنگام خروج و یا ورود به استان گیلان تب سنجی می شوند و فایل آموزش صوتی پیشگیری از کرونا با شماره تلفن ۱۱۲ و انتخاب عدد ۳ برای همگان قابل دسترسی است.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به بیش از ۱۹۰ کشور از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه، امارات متحده عربی و ایران نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و محور آستارا به اردبیل از مسیرهای پرتردد شمال ایران است.