آستارا – مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا از توزیع سه هزار ماسک رایگان در میان مردم برای پیشگیری از ویروس کرونا، با همکاری هیات فاطمیون و خیران این شهرستان خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا نظام عباسی روز پنجشنبه اظهار کرد: این ماسک های بهداشتی در پایگاه آموزش پیشگیری از بیماری کرونا در چهار راه حکیم نظامی آستارا توزیع می شود و کارشناسان بهداشت، ضمن آموزش نحوه استفاده از ماسک، دفترچه های پیشگیری از کرونا توزیع می کنند.

وی گفت: مطابق دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، افراد سالم فقط در مواجهه با فرد مشکوک به بیماری کرونا با علائم سرفه های خشک، عطسه و تب، نیاز به استفاده از ماسک دارند.

وی اظهار کرد: طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، مردم سالم در شرایط معمولی نیاز به ماسک ندارند و شواهدی بر مفید بودن ماسک برای افراد غیربیمار وجود ندارد.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبتا طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.