ایسنا/گیلان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان گفت: سیاست های حمایتی باید به کشت و تولید حرفه‌ای بیشتر با فرآوری مشتقات فراوان بادام زمینی گیلان بیانجامد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا فرهاد دلق پوش پیش از ظهر امروز در نخستین میز کالایی بادام زمینی در آستانه اشرفیه، گفت: وظیفه همگی شناسایی ظرفیت های مطلوب استان است تا بتوانیم به نحوه احسن از آنها بهره‌برداری کرده و در راستای توسعه اقتصادی استان و ارتقا معیشت مردم گام برداریم.

وی افزود: گیلان دارای مزیت‌های مختلف کشاورزی و صنعتی است و باید در جهت رونق تولید استان سیاست های حمایتی اتخاذ و امکانات مناسبی را برای معیشت مردم از این ظرفیت اقتصادی مهیا کنیم.

دلق‌پوش خاطرنشان کرد: استان گیلان از زیتون رودبار تا چای لاهیجان، برنج و بادام گرفته از ظرفیت خوبی برای ایجاد صنایع تبدیلی و ارزش افزوده بیشتر اقتصادی برخوردار است و باید به شکل تخصصی به این ظرفیت‌ها پرداخته شود و از وضعیت سنتی گذشته خارج شود تا موجب ارتقای بیشتر اقتصاد و اشتغال استان شود.

وی تصریح کرد: در کنار محصولات تولیدی زنجیره‌های تولید و اشتغال به صورت بالفعل وجود دارد و با برنامه‌ریزی مناسب می‌توان به نحو احسن از آنها استفاده کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با بیان اینکه خاستگاه بادام زمینی در آستانه اشرفیه است گفت: ریشه تاریخی این محصول اقتصادی به این آب و خاک تعلق دارد.

تولید بالغ بر ۱۱ هزار تن بادام خام در آستانه اشرفیه

دلق‌پوش افزود: هم‌اکنون برای بادام زمینی در شهرستان آستانه ۲۹۴۹ هکتار زیر کشت داریم که منجر به تولید ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن بادام خام شده است. هم اکنون در خصوص بادام زمینی ۲۲۰ تن واردات و ۱۵۳ تن صادرات داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در ادامه گفت: سیاست های حمایتی باید به کشت و تولید حرفه‌ای بیشتر با فرآوری مشتقات فراوان این محصول بیانجامد و لازم است این داشته‌های گیلان به صورت مناسب حمایت و ساماندهی شود.

دلق‌پوش گفت: متولی این موضوع یک دستگاه سازمانی نیست بلکه یک عزم استانی و تعهد، تعصب جدی همگانی را می‌طلبد و در بخش‌های بسته‌بندی و صادرات و ارزآوری آن برنامه‌ریزی دقیق شود تا از این محصول بهره‌برداری در جهت توسعه اقتصاد و اشتغال انجام پذیرد.

تولید ۸۰ درصد بادام زمینی کشور در گیلان

وی گفت: هم اکنون بیش از۸۰ درصد بادام با کیفیت گیلان و ۶۰ درصد بادام کشور در آستانه ‌اشرفیه تولید می‌شود، ولی ۹۰ درصد بادام‌های تولیدشده در کشور به صورت سنتی فرآوری و برای عرضه به بازار، وارد این شهرستان می‌شوند که این امر باعث فعالیت ۱۰۷ واحد صنفی در سطح شهر و روستا و همچنین ایجاد اشتغال برای هفت هزار خانوار شده است.

وی افزود: استفاده بخش خصوصی برای مکانیزه کردن مراحل کاشت و برداشت بادام برای بهره‌وری و میزان تولید بادام در استان موثر خواهد بود.

بادام زمینی سوغات ویژه آستانه است

رئیس سازمان صمت گیلان تاکید کرد: این محصول به عنوان هویت و برند آستانه اشرفیه برای این شهر شده است و سوغات ویژه آستانه اشرفیه است و در این رابطه نگاه و رویکرد ملی به گیلان به لحاظ سهولت ارتباط با کشورهای حاشیه خزر و داشتن بنادر و بزرگترین مرز ارتباطی به لحاظ نزدیکی به کشورهای ساحلی خزر که ۴۰ مایل از سایر استانه نزدیک‌تر است باید یک نگاه استراتژیک باشد.

وی افزود: در کنار مزیت ها و زیرساخت‌های موجود در گیلان، تدابیر لازم برای ارتقای تولیدات و صادرات باید به اتخاذ شود، حجم صادرات گیلان تا دو سال پیش، بیش از ۲هزار و پانصد میلیون دلار نبود ولی هم اکنون برای نیل به صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری هدف‌گذاری شده است که تاکنون بیش از ۸۰ درصد آن  بر اساس آمار گمرک گیلان محقق شده است.