ایسنا/گیلان مدیرکل بنیاد شهید گیلان با اشاره به حضور هشت درصد ایثارگران گیلان در شهرستان رودسر، گفت: صد درصد گلزارهای شهدای رودسر ساماندهی شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا عبدالله پاکاری امروز در دیدار با فرماندار شهرستان رودسر که در محل فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه هشت درصد ایثارگران استان گیلان در شهرستان رودسر هستند، اظهار کرد: شهرستان رودسر بعد از شهرستان رشت رتبه دوم تعداد ایثارگران را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اجرای صد درصدی ساماندهی گلزارهای شهدای شهرستان رودسر، افزود: ساماندهی گلزارهای شهدا یکی از مطالبات اصلی خانواده های معظم شهداست و لذا این کار در استان گیلان به اتمام رسیده و براساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران جهت نگهداری و مرمت به شهرداری ها و دهیاری ها واگذار شده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان گلزارهای شهدا را یک مرکز فرهنگی جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و تصریح کرد: متاسفانه نگهداری گلزارها بعد از ساماندهی به دغدغه بنیاد شهید تبدیل شده است و شهرداری ها و دهیاری ها باید اهتمام لازم را در اجرای تکالیف قانونی خود داشته باشند.

پاکاری ضمن قدردانی از برگزاری منظم و مستمر شورای مشورتی ایثارگران در شهرستان رودسر، اضافه کرد: دیدار و سرکشی از خانواده های شهدا و ایثارگران همواره به عنوان یک اصل مد نظر مدیران شهرستانی قرار گیرد.

وی با اشاره به آمار بالای بیکاری فرزندان شاهد و ایثارگر، یادآور شد: بیکاری یکی از مشکلاتی است که کشور با آن مواجه بوده و باید زمینه اشتغالزایی برای فرزندان شهدا و ایثارگران را فراهم کنیم. البته وارد قانونی هم برای استخدام فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد دیده شده است.

مدیرکل بنیاد شهید با بیان اینکه در استان گیلان ۷۰۰ یادمان شهدا در ورودی شهرها داریم، گفت: بخش عمده ای از این المان ها و یادمان ها نیازمند مرمت و بازسازی است لذا باید بودجه مورد نظر دیده شود تا کار را شروع کنیم.

پاکاری از برگزاری یادواره ۶۳ شهید گیلانی دوران انقلاب اسلامی همزمان با ۱۷ بهمن‌ماه امسال خبر داد و بیان کرد: این مراسم محوری با حضور خانواده‌های معظم شهدا و اقشار مختلف مردم و مسئولان در گلزار شهدای رشت برگزار خواهد شد.

وی از برگزاری نهضت دیدار با خانواده های شهدا از اسفندماه ۹۸ لغایت اردیبهشت ماه ۹۹ در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: در اسفندماه هفته گرامیداشت شهدا را داریم که اوج برنامه های ترویجی بنیاد شهید است و دیدار با خانواده های شهدا یکی از بهترین راه های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم مستندسازی تاریخ شفاهی والدین شهدا، یادآور شد: میانگین سنی والدین شهدا به ۸۴ سال رسیده و میهمان ما هستند لذا باید نسبت به ثبت خاطرات آنان از شهدا اقدام کنیم و تاکنون ۴۵۰ مستند تولید شده است.

حسین اسماعیل پور، فرماندار رودسر نیز، با تاکید بر لزوم برگزاری یادواره های شهدا به صورت شاخص و کیفی، تاکید کرد: شهرداری ها و دهیاری ها باید نسبت به وظایف خود درباره نگهداری گلزارهای شهدا اقدام کنند.