انزلی-ایرنا-بیش از ۲۰۰ تن از شهروندان بندرانزلی در اقدامی خودجوش و با همت جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه این شهرساحلی به بهانه تماشای فیلم گرد هم آمدند و هرکدام مبلغی را به عنوان بهای بلیت برای کمک به هموطنان سیل زده اهدا کردند.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا ، در پی بارش هایی که در تاریخ سیستان و بلوچستان بی سابقه بود و سیلی که هموطنان دچار آن شدند ملت همیشه در صحنه میهن عزیزمان باز هم دست هموطنانشان را به گرمی فشردند و نشان دادند چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار و با پای دل گام در خدمت به هموطن گذاشتند.

شهروندان شهر ساحلی بندرانزلی نیز همانند سایر هموطنان این بار هم به صورت خودجوش و تنها با ایده ای نو و طرح آن به صورت فراخوان در فضای مجازی، شامگاه سه شنبه به بهانه تماشای فیلم در سینما هلال احمر بندر انزلی گرد هم آمده و بجای بهای بلیت مبلغی را به اختیار برای کمک به هموطنان سیل زده سیستان و بلوچستان هدیه کردند تا نشان دهند از محنت هموطنانشان بی غم نیستند.

در پایان این مراسم مبالغ جمع آوری شده شمارش و مشخص شد شهروندان بندرانزلی ۳۴ میلیون و  ۱۳۰هزار ریال بذر مهربانی در استان تاریخی سیستان و بلوچستان پاشیدند تا بتوانند گوشه ای از مشکلات هم میهنانشان را چاره کنند و ابراز همدردی خود را به این صورت اعلام نمایند.

همچنین در این مراسم و در اطلاعیه منتشر شده در فضای مجازی اعلام شد که هموطنان وجوه نقدی را می توانند از طریق حساب ٩٩٩٩٩ جمعیت هلال احمر نزد تمامی بانک‌های کشور یا واریز به شماره کارت‌های ۶١٠۴٣٣٧٩٩٩٩٩٩٩٩۶ نزد بانک ملت و ۵٨٩۴۶٣١٨۵٠٢۵٩٧٣٠ نزد باک رفاه کارگران اقدام کنند.

، بارش باران سیل‌آسا که از شامگاه ۱۹ دی ماه در جنوب و جنوب شرق ایران آغاز شد، سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان را تحت تاثیر قرار داد اما در سیستان و بلوچستان نه تنها سبب جاری شدن سیل و تخریب زیرساخت‌های استان شد بلکه به دلیل پراکندگی جمعیت، ساکنان ۱۴ شهرستان و ۸۵۰ روستا را تحت تاثیر قرار دارد و راه ارتباطی اغلب روستاها را قطع کرد.

با فروکش کردن آب از اواسط هفته گذشته (۲۳ دی) کار امدادرسانی به سیل‌زدگان قوت گرفت و به تدریج راه های روستایی بازگشایی شد اما هنوز راه دسترسی ۲۰۰ روستا قطع است.

بر اساس برآوردهای اولیه ۲۰ هزار واحد مسکونی تحت تاثیر سیل بوده و خسارت وارده به زیرساخت های استان حدود سه هزار میلیارد تومان برآورد شده که به جاده ها، تاسیسات آب و برق، بخش کشاورزی، منازل مسکونی و … آسیب زده است؛ افزون بر هفت هزار راس  دام در مناطق سیل زده تلف شده‌اند.