آستارا – امام جمعه آستارا گفت: مسئولیت‌پذیری سپاه پاسداران در سقوط هواپیمای اوکراینی، صادقانه و قابل‌تقدیر است و نباید اقدامات این نیروی انقلابی در حوزه‌های نظامی، اقتصادی و محرومیت‌زدایی فراموش شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های نماز جمعه در مصلای آستارا اظهار کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته ۴۱ هزار شهید را به نظام اسلامی تقدیم و ۱۷۰ عملیات ترویستی هوایی را خنثی کرده است.

وی بیان کرد: در سانحه هوایی اخیر، ۱۴۶ نفر از هموطنان شهید شدند و عده ای فرصت طلب برای ایجاد اغتشاش و فتنه از این فرصت استفاده کردند اما مردم، صف خود را از آنها جدا ساختند و دستگیری سفیر انگلیس در اغتشاشات نشانگر حمایت دشمن از آن واقعه بود.

امام جمعه آستارا ادامه داد: مسئولان، بعد از حملات سپاه به پایگاه آمریکایی در عراق، باید پروازهای مسافری را برای مدتی متوقف می کردند و اگر سامانه پدافندی ما نواقصی دارد باید با تخصیص بودجه، برای رفع آن و جلوگیری از تکرار سوانح دلخراش اقدام شود.

حافظ نیا گفت: تبلیغات انتخاباتی قبل از موعد قانونی تخلف است و نامزدها از این اقدام خودداری کنند و نامزدهای رد صلاحیت شده یا مشمول عدم احراز آن، موضوع را از مجاری قانونی پیگیری کنند.

نمازگزاران ظهر جمعه آستارا جهت حمایت از اقتدار نظام جمهوری اسلامی و ابراز همدردی با خانواده های شهدای سانحه هوایی، از مصلی تا مقابل مسجد آبروان این شهر راهپیمایی و عزاداری کردند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه ۱۸ دیماه جاری تهران را با ۱۷۶ سرنشین به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد. در این حادثه ۱۴۷ مسافر ایرانی و مابقی مسافر و خدمه خارجی جان باختند.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است. این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیرممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با اشتباههای روی داده، برخورد قانونی صورت گیرد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.