آستارا – معاون امور اقتصادی وزیر کشور گفت: ایجاد صنایع تبدیلی در بندرها جهت رونق تولید ملی ضروری است و با این اقدام، بندر آستارا در همسایگی جمهوری آذربایجان، شاهد توسعه تجارت خارجی خواهد بود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا بابک دین پرست روز سه شنبه در بازدید از بندر آستارا اظهار کرد: راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی در بندر آستارا ضروری است و اخذ کد منطقه، در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان پیگیری خواهد شد.

وی بیان کرد: کاربری منطقه ویژه اقتصادی آستارا مربوط به حوزه بندر است و سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان، نقاط استقرار واحدهای صنعتی را در ۶۰ هکتار محدوده بندر آستارا مطالعه و تعیین کنند.

وی گفت: باید از ظرفیت این بندر برای اشتغال، رونق تولید ملی و مبادلات تجاری با کشورهای منطقه استفاده شود و اتصال راه آهن به بندر آستارا با هدف حمل و نقل ترکیبی، در دستور کار قرار دارد.

معاون امور اقتصادی وزیر کشور ادامه داد: مشکلات بندر آستارا باید با تلاش دستگاه های متولی برطرف شود و این بندرگاه تا مرداد ماه سال آینده، لایروبی خواهد شد.

فرماندار آستارا هم گفت: باید از ظرفیت های بندر و راه آهن این شهرستان برای رونق اقتصاد در سطوح ملی و بین المللی استفاده شود و اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان، به تعهد خود در لایروبی بندر عمل کند.

حسن رستم زاد افزود: تصویب منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا فرصتی برای تسهیل تجارت خارجی و ایجاد ارزش افزوده است و تخفیف هزینه انبار، ورود و خروج کالا بدون عوارض گمرکی، مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تبدیل و بسته بندی کالا جهت صادرات مجدد از مزایای منطقه ویژه اقتصادی است.  

معاون امور اقتصادی وزیر کشور به همراهی جمعی از مدیران استانی و محلی، از گمرک و بارانداز راه آهن آستارا نیز بازدید کرد.

بندر چند منظوره آستارا با ۶۰ هکتار وسعت، نخستین بندر بخش خصوصی کشور و نزدیک ترین و مقرون به صرفه ترین مسیر تجارت و حمل و نقل کالا بین آسیا، آفریقا و اروپا برای تخلیه و بارگیری کشتی‌های ۲ هزار و ۵۰۰ تنی طراحی شده و بعد از تکمیل، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت آن با یک اسکله به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی و ۲ میلیون تن به تخلیه و بارگیری سایر کالاها اختصاص خواهد یافت و ظرفیت پذیرش همزمان پنج کشتی در پنج اسکله اختصاصی را خواهد داشت.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.