به گزارش پایگاه خبری تحلیلی در گیلان ، سید جواد سلیمانی امام جمعه جدید و جوان لاهیجان در گفتگو با خبرنگار در گیلان  از  ناگفته های که باعث  تاخیر دو ساله اجرای حکم ایشان  برای امامت جمعه لاهیجان شد سخن گفتند و در ادامه به اشاره  به رهنمود حضرت آقا در زمینه گام دوم انقلاب  […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی در گیلان ، سید جواد سلیمانی امام جمعه جدید و جوان لاهیجان در گفتگو با خبرنگار در گیلان  از  ناگفته های که باعث  تاخیر دو ساله اجرای حکم ایشان  برای امامت جمعه لاهیجان شد سخن گفتند و در ادامه به اشاره  به رهنمود حضرت آقا در زمینه گام دوم انقلاب  اشاره داشتند و فرمودند  جوانان باید در کرسی های مدیریتی و اجرایی کشور  حضور  داشته باشند

مشروح گفتگو با حجت الاسلام سلیمانی را میخوانید

از آنچه در سال ۹۶ رخ داد و اینکه چه شد حکم امامت جمعه شما در لاهیجان اجرایی نشد بفرمایید :

در سال ۹۶ بنده در تهران داشتم یک کار فرهنگی خوب را رقم میزدم ، به این معنا که خیلی از دوستان ما در شورای سیاستگذاری ، شمال تهران را به عنوان یک پایلوت برای تحول فرهنگی انتخاب کرده بودند آنجا الحمد الله محل رفت و آمد خیلی از وزرا و ، مدیران کل و دوستان دولت تدبیر امید بود که برای خطبه می آمدند و باهم نشست هایی هم داشتیم تا اینکه درباره لاهیجان تصمیماتی گرفته شد و دوستانمان در گیلان به این نتیجه رسیدند که سید جواد سلیمانی به لاهیجان بیاید. حکم زده شد و کارها خوب پیش میرفت منتها بعضی از شیطنت ها باعث شد فضا غبارآلود شود .

خبرهای کذبی  به گوش نماینده ولی فقیه وقت رسید که سلیمانی تند است ، جوان است ، شناختی نسبت به لایه های پنهان و پیچیده لاهیجان ندارد ، بیاید یک عده دورش را میگیرند و دربرابر شما خواهد ایستاد . اینها باعث شد نماینده ولی فقیه یک مقدار تامل داشته باشد که ای تامل تبدیل به تصدیق همه جانبه شد . اما ایشان علی رغم اینکه همواره به من لطف داشتند و گفته بودند فلانی مثل فرزند من است اما مصلحت نیست به لاهیجان بیاید .

شورای سیاست گذاری (ائمه جمعه کشور ) نیز به احترام فقاهت ایشان و اینکه نماینده رهبری در استان بودند تمکین کردند و بنا بر این شد که بنده در تهران بمانم اما با پادرمیانی یکی از بزرگان کشور که صلاح نیست نامش را بیان کنم ، جای لنگرود و لاهیجان را عوض کردند .

به طور کلی چیز خاصی نبود . من و شورای هماهنگی آماده بودیم . عده ای از دلبستگان و وابستگان به دنیا ، حضرت آیت الله (قربانی ) را نسبت به من بدبین کردند ولی من همواره به ایشان احترام میگذارم و هیچگاه در این مدت حرفی نزدم و تمام هدفم ایجاد وحدت در لاهیجان است .

 

جایی از شما نقل شده که گفتید ای کاش لنگرود می ماندید ! چرا دوست داشتید لنگرود بمانید ؟

نگفتم دوست داشتم لنگرود بمانم ، به خاطر سوالاتی که میشد گفتم به من بود در این تصمیمات کمی احتیاط میکردم . من سرباز هستم و تابع شورا (سیاستگذاری ائمه جمعه )  . ولی اگر دست من بود چون لنگرود تازه داشت ثمراتی میداد آنجا می ماندم و یک سه سال دیگر به لاهیجان می آمدم .

اما به تصمیم شورای سیاست گذاری احترام میگذارم و علی رغم اینکه میتوانستم پافشاری کنم در ماندن در لنگرود ، آنچه را که شش بزرگ در شورا تصمیم گرفتند را پذیرفتم .

درخصوص بیانیه گام دوم انقلاب و نقش جوانان در آن تفسیرهای مختلفی از سوی بسیاری از افراد صورت میگیرد . شما که خودتان هم از جوانان هستید در این خصوص و نقش جوانان در چهل ساله دوم انقلاب چه نظری دارید ؟

همانطور که فرمودید تفسیرهای مختلف هنوز هم ادامه دارد و شاید هرکسی با برداشت خود به این قضیه نگاه میکند . حضرت آقا بارها در بیانات خود منظورشان از حضور جوانان را تبیین فرمودند که مراد این نیست که در  همه مراتب مدیریتی کشور جوانان را بگماریم و پیرزدایی کنیم .

من چیزی که گیرم آمد و آنچه از حرفهای حضرت آقا میفهمم دربیانیه گام دوم انقلاب این است که جوان ها باید وارد میدان شوند . جوان انگیزه و نیرو دارد ، اراده دارد و واقعا میتواند کار را از دوش دیگران بردارد و حمل کند . از خودگذشتگی و استقامت دارد . میاندار کارهای مدیریتی باید جوان باشد اما با نظارت ، راهنمایی و مراقبت مدیران با تجربه .حتما در مجموعه های مدیریتی چشمانی ناظر به کار جوان باید باشد بالاخره جوانی هم آفتهایی دارد .

بی تجربگی ، غرور ، ناپختگی و گاهی عجول بودن میتواند کار دست مجموعه بدهد .

در عربستان وقتی ملک سلمان آمد کار را به دست یک جوان ناپخته به نام محمد بن سلمان سپرد . بارها در ادبیات حضرت آقا بود که فرمودند کار اجرایی کشور (عربستان) افتاده دست یک مشت جوان ناپخته و بی تجربه .

باید از جوانهایی استفاده کنیم که اولا کارنامه خوبی داشته باشند و دوما مدیران باتجربه و دغدغه مند بتوانند آنها را در این مسیر همراهی کنند .

به زودی انتخابات مجلس در کشور برگزار میشود . نظرتان را درخصوص این انتخابات و نقش جوانان در انتخابات پیش رو بفرمایید

حضرت آقا فرموند دولت جوان و حزب اللهی که فکر میکنم این حرف تسری دارد به تمام مراتب مدیریتی و قانون گذاری کشور. واقع بینانه بگوییم مجلس دهم مجلس خوبی نبود و برون داد یک مجلس انقلابی که بتواند از منافع ملت دفاع کند و به دولت کمک کند نبود .

ما علی رغم انتقاداتی که به دولت داریم ولی دولت را تضعیف نمیکنیم . چون ما باید به کسانی که منتخب مردم هستند کمک کنیم و مجلس میتوانست کمک کننده باشد اما نشد . بنده اعتقاد دارم دولت هرچقدر هم در فشار باشد مجلس خوب میتواند آن را از چالش ها نجات دهد . ما اگر قانون گذاری و قانون گرایی هایمان روی حساب و کتاب بود راحت میتوانستیم با فساد درونی و فشار های بیرونی که همان تهدید و تحریم بود دولت را نگهداریم و نگذاریم دولت خام فروشی کند و از منابع خودش خرج کند و کار به جایی برسد که در دادن یارانه هم تحت فشار باشد .

ما اعتقاد داریم که اگر مجلس قوی بود میتوانست ملت را امیدوارتر کند . فلذا مجلس یازدهم با تعاریف حضرت آقا نیاز به یک جوان مسلمان انقلابی دارد جوان مراد به سن و سال کم نیست در واقع کسی که انقلاب را بشناسد و برای مردم دست به کار شود .

ریل گذاری در مجلس در این گام دوم انقلاب بسیار مهم است و بیش از آنکه در این دوره به فکر مشارکت حداکثری باشیم که باید باشیم به نظر میرسد شورای نگهبان رسالت خیلی بزرگی دارد . مشارکت حداکثری مهم است اما افراد کارآمد و دلسوز که وابستگی ندارد و فقط به عشق ایران کار میکنند از همه مهمتر است .