انزلی – ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک بندرانزلی از افزایش ۲۲ درصدی ترانزیت کالا از مبداء این گمرکات خبر داد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا به گزارش روابط عمومی ستاد نظارت گمرکات گیلان، ابوالقاسم یوسفی نژاد اظهار داشت:  در ۹ ماه امسال میزان ترانزیت خارجی مبداء ۱۲۲ هزار و ۲۴۲ تن به ارزش ۲۳۹ میلیون و ۹۳۱ هزار دلار بود که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی ۳۵ درصد کاهش اما از نظر ارزش ۲۲ درصد افزایش داشت .

وی خاطرنشان کرد: همچنین ۱۶۲ هزار تن  کالا به ارزش ۷۰۰ میلیون و ۸۵۲ هزار دلار از این گمرکات ترانزیت خارجی از مقصد صورت گرفت که به لحاظ  وزن با کاهش وزنی ۲۳ درصد و به لحاظ ارزشی نیز کاهش ۳۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو است .

وی در ادامه یادآور شد: در ۹ ماه نخست امسال در مجموع ۳۰۸ میلیون و ۶۹۹ هزار دلار کالا با وزن۵۵هزار و۵۱۳ تن کالا از این گمرکات به خارج از کشور صادر شده است .

این کالاها شامل محصولات نباتی ( سبزیجات، میوه، خرما، کشمش، چای و غیره) محصولات معدنی(سیمان، کلینکر، سنگ ساختمانی، آجر، سرامیک و غیره) محصولات صنایع غذایی (بیسکویت،کلوچه، رب، نوشیدنی و غیره ) محصولات نساجی  ( البسه، پارچه توری و غیره ) مصنوعات پلاستیکی ، نمک ، گوگرد خاک، سنگ گچ ، آهک و سیمان بود که از گمرکات گیلان به کشورهای روسیه ، آذربایجان، ترکیه ، گرجستان، اوکراین ، ترکمنستان کشورهای آسیای  میانه وعراق صادر

شد.

یوسفی نژاد تصریح کرد: این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۲۰ درصد کاهش و از نظر ارزش ارزی ۹ درصد کاهش نشان می دهد .

به گفته وی در بین گمرکات استان گیلان گمرک آستارا بیشترین سهم صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

یوسفی نژاد افزود: در همین مدت ۶۴۵ میلیون و ۲۵ هزار دلار کالا با وزن ۹۲۹ هزار و ۳۹۵ تن شامل انواع آهن آلات، غلات، چوب و تخته ، ماشین آلات صنعتی ، لوازم برقی و قطعات آن، محصولات شیمیایی و غیره از کشورهای روسیه ، قزاقستان ، چین ، آذربایجان، ژاپن، کره جنوبی ، آلمان و غیره از طریق گمرکات گیلان به کشور وارد و ترخیص شد.

وی اظهار داشت : این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۷ از حیث ارزش ۴ درصد افزایش و از نظر وزنی ۲ درصد افزایش داشته است .

وی ادامه داد: در ۹ ماه نخست امسال  بالغ بر ۱۱ هزار و ۹۷۹ تن کالا با ارزش ۴۷ میلیون و ۹۱۶ هزار دلار به صورت صادرات چمدانی از گمرکات گیلان صادر شده است.

یوسفی نژاد بدون اشاره به میزان صادرات چمدانی افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی و ارزشی افزایش چشمگیر داشته است .

ناظر گمرکات گیلان در خاتمه اظهار داشت: در این مدت از طریق گمرکات استان تشریفات گمرکی برای  ۷۰۲ هزار و ۳۲۵ مسافر ورودی و ۶۸۲ هزار و ۷۸۵ نفر مسافر خروجی انجام شد که این رقم در مقایسه با سال ۱۳۹۷ از لحاظ مسافر ورودی ۳۸ درصد افزایش و مسافر خروجی ۴۳ درصد افزایش را نشان می دهد.

گمرک بندرانزلی بعلت موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. این گمرک در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است.
در حال حاضر رویه های، واردات قطعی، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی ، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرک اجرا می شود.
گمرکات استان گیلان همواره یکی ازگمرکات پیشرو در ارائه رویه‌های نوین تشریفات گمرکی و مکانیزاسیون بوده‌است.
گمرک انزلی به عنوان مهمترین گمرک شمالی حاشیه دریای خزر با واقع‌شدن در کریدور شمال ـ جنوب و همسایگی دریایی با کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان با راه‌اندازی و اجرای برنامه‌های مختلف سیستمی طی این سالها گامهای بسیار بلندی جهت ارائه خدمات گمرکی ( واردات قطعی ـ صادرات قطعی ـ ترانزیت داخلی ، خارجی وکارنه تیرـ ورود موقت ـ امانات پستی ـ مبادلات مرزنشینان ) به صورت مکانیزه برداشته‌است.