رشت – استاندار گیلان گفت: صنایع دستی با ریشه هایی عمیق و استوار در فرهنگ غنی ایران ، پیام‌ رسان ا فرهنگ و تمدن مردم کشورمان در ابعاد جهانی است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا  گزارش روابط عمومی استانداری گیلان به ایرنا حاکیست؛ ارسلان زارع در دیدار رییس و معاون منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و مسئول ثبت شهرهای ملی و جهانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مشاور در امور توسعه و ترویج صنایع دستی کشور گفت: صنایع دستی ایران  صنعتی مستقل و بومی و شاخص ترین هنر کاربردی این مرز و بوم محسوب می شود.

وی  با اشاره به جایگاه گیلان در تولید صنایع دستی اظهار داشت: به دلیل کیفیت مطلوب این تولیدات تاکنون ۶۴ محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و همچنین شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده‌اند که این خود افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.

 نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون؛ در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، افزون بر دو میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشته ایم که بر اساس پیش بینی ها این رقم در سال آینده افزایش می یابد.

زارع راهبرد اصلی توسعه استان را بر پایه گردشگری عنوان و تصریح کرد: یکی از مولفه های مهم این راهبرد، پیشبرد فعالیت های مرتبط با صنایع دستی است.

وی انتقال هویت کهن از طریق صنایع دستی به نسل جدید را گامی اثربخش دانست و تاکید کرد: حفظ این میراث ارزشمند ضرورتی همگانی محسوب می شود.

استاندار گیلان در ادامه گفت:برای ایجاد فرصت شغلی در بخش های صنعت و کشاورزی نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم که این مولفه در صنایع دستی وجود ندارد؛ از این رو، به توسعه این صنعت در گیلان علاقه مندیم.

وی با بیان اینکه دولت نگاه حمایتی به صنایع دستی دارد، تصریح کرد: تسهیلاتی که به فعالان این بخش اعطاء می شود، با سودی اندک است.

زارع ثبت جهانی قاسم آباد رودسر به عنوان روستای چادر شب بافی را امری مهم برای گیلانیان دانست و بیان داشت: ثبت جهانی چادر شب بافی قاسم آباد نه تنها به افزایش تولید و رونق اقتصاد بافندگان آن منطقه کمک می کند، بلکه به صورت مستقیم در رشد درآمدی کشاورزان هم موثر است .

به گفته استاندار گیلان؛ ۵۰ درصد از تولید پیله ابریشم کشور که مواد اولیه بافتن چادرشب است، از گیلان برداشت می‌شود.

وی با اشاره به استقرار مرکز نوغانداری کشور در گیلان گفت: بر اساس سیاست های دولت مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی  مورد تاکید رهبر معظم انقلاب ، توسعه مرکز نوغانداری در اولویت قرار دارد و ابریشم مورد نظر با تولیدات کشاورزان گیلان تامین خواهد شد.

وی توسعه شبکه های حمل و نقل گیلان از جمله راه آهن را گامی موثر در جهت صادرات و ارسال محصولات صنایع دستی به دیگر نقاط ایران و نیز کشورهای همسایه دانست و افزود: در بستر اینترنت هم می توان با ایجاد شبکه های فروش ، عرضه این محصولات را توسعه بخشید.

استاندار گیلان تصریح کرد: ممکن است در ارزیابی روستای قاسم آباد برای ثبت جهانی مشکلاتی ملاحظه شود که به عنوان نماینده دولت در گیلان وعده می دهم آن بخش از موانع که مربوط به بخش دولتی و مدیریت کلان استان است ، برطرف شود.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: حمایت و همکاری در حوزه صنایع دستی تداوم خواهد داشت و تنها به ثبت یک روستا در فهرست جهانی خلاصه نمی شود.

از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۲۹۸ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده‌اند.
تاکنون ۶۴ محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و همچنین شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده‌اند که این خود افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.
همچنین چادرشب و گلیم گیلان نشان جغرافیایی کسب کرده و تاکنون هشت استاندارد ملی نیز در چهار رشته در حوزه تولید رشتی دوزی، مرواربافی، چادرشب بافی و سفال سنتی گیلان دریافت شده است.
رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.
بالغ بر ۲۴ هزار هنرمند صنایع دستی استان در بیش از ۸۰ رشته فعالیت می‌کنند.