رشت – امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به فتنه ۸۸، نهم دیماه را روز بصیرت و میثاق امت با ولایت عنوان کرد و گفت: مدیریت و درایت رهبری و نیز بصیرت و آگاهی مردم دو عاملی است که فتنه سال ۸۸ را خنثی کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا  آیت الله رسول فلاحتی در خطبه های این هفته نماز جمعه رشت در مصلی این شهر افزود: امت و رهبری در کنار یکدیگر دو عامل مهمی است که در جنگ تحمیلی نیز بسیار برجسته نمود داشت و عامل اصلی پیروزی بر دشمن بود.

وی با اشاره مدیریت رهبری در نظام اسلامی و جایگاه مهم ولایت فقیه در نظام اسلامی اظهار داشت: همه کشورها با فقدان رهبری مواجه هستند،  امروز نبود رهبری غیور، بصیر، مدبر و آگاه بزرگترین ضعف در کشورهای اسلامی از جمله عراق، لبنان و افغانستان و غیره است.

امام جمعه رشت با بیان این که ملت ایران اسلامی در هشت سال جنگ تحمیلی و بعد از آن نیز با بصیرت و آگاهی ایستادند و در برابر همه دشمنی ها و تحریم های دشمنان خم به  ابرو نیاوردند، خاطر نشان کرد: ملت ایران همواره در همه صحنه ها پای نظام ایستاده و مقاومت کردند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به انتخابات و تشریح ویژگی های یک نماینده خوب برای راهیابی به مجلس شورای اسلامی بیان داشت: نماینده باید شفافیت انتخاباتی از حیث مالی داشته باشد، البته مجلس شورای اسلامی این مهم را به صورت قانون هم تصویب کرد.

وی اظهار داشت: همچنین باید در مجلس مصوب شود که نماینده مجلس حق عزل و نصب ندارد چنانکه فرماندار و یا سایر مسئولان را تغییر دهد و سرپرست را برای دوره بعد انتخابات خود بگذارد.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان اضافه کرد: نماینده باید تفاوتی بین کسانی که به او رای داده اند و یا نداده اند، قائل نشود، در تبصره ها و ماده ها قدرتمندانه، آگاهانه و شجاعانه نظر دهد و ولایت فقیه را به عنوان اولین راه برای نظام اسلامی بداند.

وی با اشاره به نامه جوانان دانشجو در چهارم دی جاری به مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: در این نامه بیان شد که پیوستن ایران به FATF به نفع نظام نیست و در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به همین راه ها رسیدند.

آیت الله فلاحتی در بخش یگری از سخنانش اظهار داشت: هر وزیر و یا مسئولی که از تهران به گیلان می آید، باید نزد ما آمده تا اولویت ها را بداند و مشکلات اساسی مردم را از زبان ما بشنود، در غیراینصورت به این استان سفر نکند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت جدی مسئولان از شرکت های دانش بنیان و با اشاره به تهیه مصالح ساختمانی (سنگ بلوک) توسط جوانان در این استان تصریح کرد: مسئولان باید از این جوانان که این اقدام مهم را انجام دادند، حمایت کنند.

امام جمعه رشت با بیان این که بارها در نشست های مختلف و در خطبه های جمعه درباره وضعیت پسماند سراوان رشت و آسیب های ناشی از آن سخن گفتم، اظهار داشت: اولویت اول باید رفع بحران پسماند سروان رشت باشد و مسئولان به این مهم توجه کنند.

وی بیان داشت: شیرابه های سروان به تالاب انزلی می رسد، چرا آن جا هزینه و خدمات رسانی می شود، چرا افرادی که در بستر تالاب ساخت و ساز می کنند، آب و برق داده می شود، هیچ امکان دولتی نباید به آنها داده شود.