رشت – شاید در سال هایی نه چندان دور گردشگری تنها در دریا و جنگل این سرزمین خلاصه می شد اما امروز در راستای توسعه و رونق صنعت گردشگری، توانمندی های بسیاری در این حوزه  تعریف شده که موزه ها می تواند بعدی از آن باشد و امروز در همین راستا گنجینه رشت میزبان صنایع دستی شاخص گیلان شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان ضمن اعلام بازگشایی نمایشگاه آثار شاخص صنایع دستی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در موزه رشت گفت : ۱۴ هنرمند صنایع دستی گیلان آثار شاخص خود را که شامل ۸۰ اثر از رشته های هنری منبت چوب ، زیورآلات سنتی ، زری دوزی های سنتی ، هم جوشی شیشه و خراطی است در محل موزه رشت به نمایش گذاشته اند.
فرزاد رشیدی امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مشتریان تولیدات هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان کشورهای اروپایی، خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا هستند .

 وی یادآور شد : میزان صادرات صنایع دستی استان  سال گذشته نزدیک به دو میلیون دلار بود؛ امسال هم پیش بینی می شود این رقم به بیش از دو میلیون دلار برسد. 
وی ادامه داد:  طبق آمار گمرک؛ عمده ترین تولیدات گلیم و زیلو ، محصولات حصیری ، بافته های نساجی ، مبلمان چوبی ، سفال و سرامیک ، شیشه های سنتی ، چوب و مشتقات آن و سایر محصولات صنایع دستی بوده است. 
رشیدی گفت : رفع دغدغه هنرمندان در عرضه محصولات تولیدی از اقدامات این اداره کل است که معاونت صنایع دستی استان با برگزاری بازارچه‌های موقت در راستای رفع مشکلات تلاش می کنند . 
 وی با بیان اینکه نمایشگاه آثار شاخص صنایع دستی در موزه رشت تا پنجم بهمن ماه دایر است ،آن را فرصتی برای هنرمندان حوزه صنایع دستی دانست تا علاوه بر معرفی و ارائه محصولات خود با برقراری ارتباط با سایر هنرمندان و علاقمندان، بازار هدف محصولات خود را بیابند.
از ۹۰ رشته صنایع دستی گیلان ۷۱ رشته فعال است و تاکنون شش هزار و ۲۹۸ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی استان بیمه شده‌اند.
ضمن آنکه تاکنون ۶۴ محصول از اقلام صنایع دستی گیلان نشان مرغوبیت و همچنین شش کالا نشان یونسکو دریافت کرده‌اند که این خود افتخاری در حوزه فرهنگ و هنر استان است.
همچنین چادرشب و گلیم گیلان نشان جغرافیایی کسب کرده و تاکنون هشت استاندارد ملی نیز در چهار رشته در حوزه تولید رشتی دوزی، مرواربافی، چادرشب بافی و سفال سنتی گیلان دریافت شده است.
رشتی دوزی، لباس محلی، چادرشب بافی، خراطی، چوب تراشی، گره چینی، نازک کاری، منبت و معرق چوب، حصیربافی، بامبوبافی، مرواربافی، سفالگری، کاشی معرق، مینای خانه بندی، چلنگری، قلمزنی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی، نمد مالی، جوراب بافی، عروسک بافی، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.
بالغ بر ۲۴ هزار هنرمند در بخش صنایع دستی استان فعال هستند.