رشت – فرماندار شهرستان صومعه سرا گفت : پروژه سد لاستیکی تولمشهربا حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در صورت تخصیص اعتبار تا سال آینده تکمیل و بهره برداری می شود.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا سیدجلال سیدمحمدی در جریان بازدید معاون وزیر نیرو از پروژه های در دست ساخت در تولمات افزود : با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه علاوه بر آب شرب بیش از ۴۰روستای تولمات،  آب مورد نیاز مصارف کشاورزی اهالی نیز تامین می‌شود.
وی اظهار کرد : با توجه به انعطاف پذیری قابل توجه این نوع سد در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سبکی، سدهای لاستیکی می توانند جایگزین مناسبی برای سازه های آبی جهت کنترل سیلاب محسوب شوند.  

حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی کشور به همراه فرماندار و نماینده شهرستان صومعه سرا از روندپیشرفت سد لاستیکی بازار جمعه(تولمشهر) بازدید کرد.
سدهای لاستیکی از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می پذیرد و از مولفه های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ می باشد.
توسعه اراضی کشاورزی، ایجاد حوضچه مکش مناسب و انحراف آب، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه ها، افزایش سطح ترازآب و امکان انتقال آب به مزارع اطراف به روش پمپاژ، ذخیره سازی و تضمین آب اراضی حاشیه رودخانه ها، بهره برداری تفریحی و گردشگری، پرورش آبزیان، استفاده از آب مازاد رودخانه ها و هدایت آن به کانال های شبکه آبیاری جلوگیری از برگشت آب شور دریا از مهمترین اهداف اجرای طرحهای لاستیکی در استان گیلان می باشد.
شهرستان صومعه سرا با حدود ۱۳۰ هزار نفر جمعیت سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است