رشت- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از انجام ثبت سفارش ها ظرف شش روز خبر داد و گفت: ثبت سفارش ها موجب تسهیل امور صادرکنندگان شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا فرهاد دلق پوش در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان افزود : از زمانی که ثبت سفارش ها به استان ها تفویض شده ، گام به گام کارها پیش می رود  و در حال حاضر انجام ثبت سفارش ها، شش روزه انجام می شود.

وی تصریح کرد : صنعتگران به عنوان پرچمداران اقتصادی کشورمان با وجود تمامی مشکلات و سنگ اندازی هایی که در این مسیر وجود دارد با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل ها  در زمینه تولید و صادرات اقدامات خوبی را انجام داده اند.

 وی با اشاره به هدفگذاری ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات در استان گفت: تا کنون ۳۰۸ میلیون دلار از این میزان صادرات محقق شده که تا پایان سال بتوانیم این تعهد را با پشتیبانی دولت و تمهیداتی که اندیشیده شده در قالب کارگروه های مختلف تحقق بخشیم.

وی یکی از اولویت های وزارت صمت را حمایت از صادرات دانست و گفت: مشکلات نباید زمینه ناامیدی تولیدکنندگان و صادرکنندگان را فراهم کند.

 دلق پوش با بیان اینکه تولید کنندگان با تولیدات صادراتی باید به عنوان فرماندهان ویژه دفاع از حریم اشتغال تمام توان خود را برای موفقیت در این عرصه به کار بگیرند ، اظهار کرد:  تولید کنندگان می توانند با کیفیت تولیدات و زمینه صادراتی شدن انها نقشه های دشمنان را نقش بر آب کنند.

 وی ساختار منسجم برای عبور از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده با تکمیل زنجیره صادراتی و افزایش کیفیت داخلی به عنوان جایگزین واردات را  از موضوعات دارای اهمیت برای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان  نوان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان خاطر نشان کرد: واحدهای بسیاری برای تامین نیازهای همدیگر در کشور وجود دارد که از هم خبر ندارند.

 وی با اشاره به ظرفیت های استان گیلان در امر صادرات اظهار داشت: پیوستن به اتحادیه اوراسیا و سرای تجاری ایرانیان در آستاراخان و تخفیفات تعرفه ای برای صادرکنندگان استان یک فرصت است .

 وی تصریح کرد: تسهیل صادرات را به عنوان یک اصل پذیرفتیم  و باید از تولیدات صادرات محور نه خام فروشی و نیز تولیدات دانش بنیان حمایت کنیم.

 دلق پوش با بیان اینکه در شرایط فعلی در کنار صادرات، واردات باید انجام شود ، اظهار داشت: رفع مشکل مربوط به واردات از دغدغه های وزارت صنعت ، معدن و تجارت است و اولویت این سازمان به تبع از وزارتخانه، واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه و تجهیزات واحدهای تولیدی است.

 نیکفررئیس مجمع نمایندگان گیلان نیز بازاریابی را برای تولید کنندگان امر مهمی دانست و بر لزوم احداث پایانه های صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان تاکید کرد و  واردات بی رویه را در محصولاتی همچون برنج و چای  موجب آسیب به تولید دانست.