رشت-ایرنا- معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش گیلان در کارگاه آموزشی برنامه های کیفیت بخشی مدیریت آموزشگاهی مقطع ابتدایی ، فقدان مهارتهای لازم زندگی را از مشکلات پیش روی جامعه عنوان کرد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا نرگس دستیار در  کارگاه (تدبیر )تکالیف مهارت محور بازی و یادگیری و برنامه ویژه (بوم ) اظهار داشت : برای کیفیت بخشی مدیریت آموزشگاهی پیداکردن جایگاه برنامه ریزی در آن بسیار ضروری است .
وی  با اشاره به اینکه ۸۰ درصد توان ما برای مسائل فیزیکی صرف می شود افزود: باید هرروز برای آینده برنامه داشته باشیم و از تمام ظرفیت ها در مدیریت بهره بگیریم .

وی با اشاره به اینکه در تکالیف مهارت محور و یا بازی و یادگیری استعداد دانش آموز شکوفا می شود خاطرنشان کرد : آنچه امروز در آموزش و پرورش و مقطع ابتدایی مهم است شناسایی استعداد دانش آموزان با بکارگیری برنامه ریزی براساس سند تحول بنیادین می باشد .

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش گیلان در ادامه تصریح کرد : نداشتن مهارت های لازم زندگی یکی از مشکلات پیش روی جامعه ما است .
دستیار در ادامه با اشاره به اینکه کودکان باید از کودکی خود لذت ببرند تاکید کرد: اعتماد به نفس باید در دانش آموزان بالا برود و این امر نیازمند آن است که در شیوه مدیریت تغییر داشته باشیم .
رئیس گروه بهسازی منابع انسانی و مدیریت آموزشگاهی کشور در این کارگاه آموزشی گفت :سند تحول بنیادین به دنبال تغییر ریشه ای در آموزش و تربیت است .

محمد طباطبائی با اشاره به اینکه دراین سند،  دانش آموز تک بعدی و از لحاظ شناختی مد نظر نیست اظهار داشت: در دوره ابتدایی به دنبال بازگرداندن کرامت به دانش آموزان هستیم تا هرآنچه که کرامت دانش آموز را مثل تنش های روحی،  انتظارات بالا و آزمون ها خدشه دار می کند را کمرنگ و حذف کنیم .
وی عنوان کرد : سند تحول بنیادین می خواهد دانش آموز پس از ۱۲ سال به حیات طیبه ای برسد که در آن احترام به والدین ، نوع دوستی ، امانتداری ،مهارت های زندگی و … در دانش آموز نهادینه شده باشد .
وی افزود: دانش آموزان برای رسیدن به این شایستگی ها باید در شش ساحت علمی اجتماعی فرهنگی مهارتی  با توجه به ابعاد و نیازهای فردی تربیت شوند .
مقصود رزم آرا مدرس دانشگاه فرهنگیان نیز در ادامه کارگاه تخصصی گفت : دانش آموزان لحظه به لحظه نسل به نسل در حال تغییر هستند لازم است به آنها چگونه فکر کردن را یاد دهیم .

وی با اشاره به اینکه دربین نسل ها شکاف وجود دارد تصریح کرد :جامعیت ،تعمق و انعطاف پذیری سه ویژگی است که می تواند این شکاف را پر کند .
وی با اشاره به اینکه بزرگسالان اطلاعات دارند اما نیاز به مهارت دارند افزود :مدرسه ای اثربخش است که با برنامه محور بودن خود بتواند شعاع اثربخشی آن را افزایش دهد .

رزم آرا در ادامه افزود : برای رسیدن به تحول از تغییر در صورت به سمت تحول در سیرت و درون باید برویم و این امر مستلزم آن است که قالب های ذهنی را بشکنیم و چشم ها را بشوییم و طور دیگر ببینیم .
در این کارگاه که به صورت عمومی و تخصصی برگزار شد شرکت کنندگان از سراسر استان در مقطع ابتدایی حضور داشتند و فعالیت های مورد انتظار و شیوه های نوین آموزشی در قالب ۱۶ هدف از مدارس ابتدایی تشریح شد.
در محور برنامه تدبیر (کیفیت بخشی مدیریت آموزشگاهی ) نظم و انضباط دادن به برنامه های مدیران در خصوص فعالیت های آموزشی و اداری و اجرایی می باشد  ۸۱۳ مدیر در سطح استان مجری برنامه تدبیر در مدارس ابتدایی هستند .
همچنین در بخش تکالیف مهارت محور معلم ناظر و شاگردان و اولیا نقش دارند و در دوره اول ابتدایی به اجرا در می آید و در مرحله بعد (بوم ) دانش آموز یک مهارت را در طول سال یاد می گیرد .
گیلان حدود ۴۰۰ هزار دانش آموز دارد  که  ۱۹۱هزار و۳۷۳ دانش آموز آنان در مقطع ابتدایی در بیش از ۲ هزار و ۱۱۰مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
که در این میان ۱۵۸هزار و ۴۰۷نفر دانش آموز در ۱هزار و۷۲۸مدرسه دولتی و ۳۲هزار ۹۶۶نفر در ۳۹۱مدرسه غیر دولتی مشغول به تحصیل هستند.  امسال ۷هزار و  ۳۴۳ کلاس درس در مقطع ابتدایی تشکیل شده است.