رشت – مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان بیان کرد: به رغم حضور بارز رزمندگان استان در دفاع مقدس و تقدیم هشت هزار شهید در جنگ تحمیلی متاسفانه این استان در مقوله ادبیات دفاع مقدس مظلوم واقع شده است.

به گزارش در گیلان به نقل از ایرنا سرهنگ عباس بایرامی روز چهارشنبه در نشست کمیته فرهنگی ،اجتماعی و رسانه ای شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گیلان با اشاره به در پیش بودن سالروز عملیات کربلا ۴ و ۵ افزود : حدود دوهزار گیلانی بطور مستقیم در کربلای ۵ نقش آفرین بودند اما متاسفانه کمتر به این موضوع پرداخته شده است.
وی با تاکید بر نقش رسانه در فرهنگ سازی افزود : رسانه های استان تلاش کنند بیش از گذشته نقش گیلانیان را در هشت سال جنگ تحمیلی مورد واکاوی قرار داده و به ابعاد مغفول مانده و نقش رزمندگان استان در هشت سال دفاع مقدس بپردازند.
وی همچنین از رسانه های استان خواست مقوله ایجاد موزه دفاع مقدس را مورد توجه قرار داده و نگاه عمیق تری به این موضوع داشته باشند.
بایرامی از ارائه طرح اطلس جنگ گیلان خبر داد و تصریح کرد: این اطلس بر مبنای روز شمار هشت سال دفاع مقدس گیلانیان تدوین می شود و اگر چه ممکن است مراحل تکمیل آن چندین سال به طول بیانجامد اما برای آینده استان بسیار مثمرثمر خواهد بود.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز گیلان نیز در این نشست بر نقش آفرینی بارز گیلانیان در هشت سال دفاع مقدس تاکید کرد و افزود: نمادهای اقتدار همیشه ماندگارند ؛اما باید تلاش شود تا این دلاورمردیها برای نسل نو واگویه و بعنوان الگو معرفی شوند.
محمد باقر باقرزاده با بیان اینکه وارد چله دوم انقلاب شده ایم از رسانه های استان خواست غرورآفرینی رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی و افتخار آفرینی گیلانیان بیشتر موردتوجه و انعکاس قرار گیرد تا نسل جدید بیش از همیشه عظمتی را که خلق شد، بشناسد.
تهیه مستند از زندگینامه شهدای دفاع مقدس و تشکیل کارگاه آموزش و پرورش خبرنگاران حرفه ای در حوزه دفاع مقدس از بارزترین پیشنهادات این نشست بود که در صدا و سیمای مرکز گیلان برگزار شد.