ایسنا/گیلان رئیس نهضت سوادآموزی صومعه سرا با بیان اینکه هم اکنون ۲۶۳۰ نفر از مردم شهرستان صومعه سرا بی سواد هستند، گفت: نرخ باسوادی این شهرستان ۹۶.۶ درصد است که تا پایان سال جاری به ۹۷ درصد می رسد.

به گزارش در گیلان به نقل از ایسنا عباس صفری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: بنا بر تکلیف اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان امسال باید ۲۵۰ نفر را در شهرستان صومعه سرا باسواد کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۲۶۳۰ نفر از مردم شهرستان صومعه سرا بی سواد هستند، افزود: براساس طرح شتاب بخشی تا سال ۱۴۰۰ باید ۶۳۷ نفر از این تعداد را باسواد کنیم.

رئیس اداره نهضت سوادآموزی صومعه سرا با اشاره به اینکه گروه سنی ۱۰ تا ۴۰ سال از گروه های هدف سوادآموزی هستند، اضافه کرد: در این راستا تعداد ۶۰ نفر آموزش دهنده در سطح این شهرستان فعالیت می کنند.

صفری با بیان اینکه گروه های هدف ما پس از تکمیل دو دوره به عنوان فرد باسواد مدرک تحصیلی دریافت می کنند، گفت: دوره نخست ما دو کلاس تحکیم که برابر با سوم ابتدایی و دوره دوم ما دو کلاس انتقال برابر با پنجم ابتدایی است.

وی ریشه کنی بی سوادی در شهرستان صومعه سرا را یکی از مهمترین برنامه های نهضت سوادآموزی دانست و تصریح کرد: هم اکنون در مرکز یادگیری شهید اتابه در منطقه محروم تنیان این شهرستان ۷۰ نفر در دو کلاس تحکیم و انتقال در حال سوادآموزی هستند.

رئیس نهضت سوادآموزی صومعه سرا همچنین از وجود یک مرکز یادگیری در زندان غرب گیلان واقع ضیابر خبر داد و گفت: براساس تفاهم نامه نهضت سوادآموزی و اداره کل زندان های استان هم اکنون ۱۳ نفر در یک کلاس تحکیم و سه نفر در یک کلاس انتقال در این مرکز در حال سوادآموزی هستند.

صفری یکی از مشکلات مهم سوادآموزی این شهرستان را نداشتن آمار رسمی بی سوادان دانست و عنوان کرد: براساس مصوبه، ادارات کمیته امداد، بهزیستی و زندان ها مکلف شده اند تا افراد بی سواد را به نهضت سوادآموزی صومعه سرا معرفی کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در دولت و اجرای طرح سوادآموزی به صورت آموزش خانه به خانه شاهد ارتقای هرچه بیشتر سطح سواد در شهرستان صومعه سرا باشیم.

رئیس نهضت سوادآموزی صومعه سرا شاخصه های دنیای بی سوادی را سه ویژگی آسیب دیدگی، آسیب پذیر و آسیب رسان دانست و خاطرنشان کرد: ریشه کنی بی سوادی می تواند موجب تعالی و رشد بیش از پیش جامعه و سلامت مردم شود که در نتیجه آسیب ها کاهش می یابد.